Anasayfa Kripto Para Haberleri Kripto Para Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Kripto Para Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

ABONE OL:google-news

Kripto para madenciliği ile ilgili pek çok şey duymuşsunuzdur. Kripto para türleri ile ilgili herhangi bir şeyden bahsederken madenci kavramının kullanıldığına da denk gelmişsinizdir. Peki, nedir bu madencilik ve nasıl yapılır?

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kısaca tanımlamak gerekirse; Blockchain zincirinde, kripto para üretimi ve transferleri için yapılan matematiksel doğrulama işlemlerinin tamamına kripto para madenciliği denir. Bu işlemlerin yapılmasında kullanılan donanım ve sisteme de madenci denir.

Biraz örnekle detaylandırmak gerekirse; Ethereum yatırımı için borsadan işlem yaptığınızı düşünün. Bu işlemleri gerçekleştirmek için hesaba para yatırmanız, paranızı Ethereum’a çevirmeniz gerekiyor. Siz bunun olması için talimat verirken, madenciler de sizin yaptığınız yatırım ve transferin gerçekleşmesi için doğrulama yaparlar. Onların doğrulayarak onaylamadığı hiçbir kripto para üzerinden geçerli sayılacak transferler yapılamaz.

Her kripto paranın madencilik seviyesi farklıdır. Kullandığı teknoloji, paranın türü, yazılımdaki detaylar; madenciliği direkt olarak etkiler. Tabi bu durum işlem hızına da etki eder.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliğini yapmanın birden fazla yolu var. Kısaca bunlardan bahsedelim.

CPU Madenciliği

Bu madencilik, bilinen en eski yöntemlerden biri diyebiliriz. İşlemcisi yüksek bir masaüstü bilgisayarı olan herkesin yapabileceği bir madencilik türüdür. Bu yüzden çok tercih edilir bir haldeydi fakat artık eski kalıyor diyebiliriz.

Neden eski kalıyor? Çünkü tüketimi yüksek türde bir madencilik ve oldukça da yavaş. Fakat yine de en kolay şekilde madenciliği öğrenmenin yollarından biri olduğunu söylemek gerek.

GPU Madenciliği

En bilinen ve en çok tercih edilen madencilik yöntemlerinden biri GPU madenciliğidir. Neden bu kadar bilinir ve tercih edilir diye sorarsanız, cevabı da çok net: Verimli ve ucuz.

İşlemci, ana kart, birden fazla ekran kartı, teçhizat çerçevesi ve soğutma gibi ekipmanlarla madencilik içi gerekli ortamı hazırlayabilirsiniz. Yapılan yatırımın geriye dönüşü, alınan verimi oldukça yüksek ve tatmin edici.

Bulut Madenciliği

Çağımız teknolojisine en çok yakışan ve popülerliği de yüksek olan bir madencilik türüdür. Teknolojiye yakışır seviyede dedik ya; onu kanıtlar şekilde yormadan, yorulmadan yapılan bir madencilik.

GPU madenciliğini yürüten bir kurum ya da kişinin sahip olduğu madenciliği kiralamaktan ibaret aslında. İstediğiniz bir zaman dilimi için kiralama işlemini başlatıyorsunuz ve o süreç boyunca elde edilen kazançtan gerekli masraflar düştükten sonra elde edilen kar, kripto cüzdanınıza aktarılıyor. Aslında madenciliğin ticari yanı daha ağır basan kısmı diyebiliriz.

ASIC Madenciliği

Madencilik dünyasındaki en güçlü ve bireysel olarak tanımlanabilecek bir madencilik türü. ASIC’in açılımı; Application-Specific Integrated Circuits. Yani; özel olarak tasarlanmış bir uygulama olarak tanımlayabiliriz.

Bu sistem GPU ve CPU’dan daha fazla kripto para üretecek alt yapıya sahip. Fakat sahip olduğu “kişiye özel” sisteminden dolayı kripto para dünyasındaki ekonomik dengeleri sarstığı söylenebilir. Kalabalık bir ortamda tek bir kişinin, pastanın ¾ ‘nü alıyor olduğunu düşünün. Bunda da biraz o durum var. Bu yüzden tercih edilmesi, tercih edilmiyor diyebiliriz.

“Tüm bunlara bakınca hangi madencilik yöntemi daha iyi?” diye sorarsanız, kişisel tercih ve beklentilerinize göre karar vermenizin daha doğru olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü iyi yapıldıktan sonra, her birinden kazanç elde etmek mümkün.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Başak B. Cumalı
Başak B. Cumalı
1988 yılında İstanbul'da doğdu. Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunu. Çeşitli ajans deneyimlerinden sonra freelance olarak devam ettiği mesleğine farklı sektördeki markalar için içerik üretimi ve fotoğraf çekimleriyle devam ediyor. Kripto para dünyasına olan ilgisini yazarlıkla destekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

914BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
17,293TakipçilerTakip Et
560AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar