Yükleniyor...

Dogecoin (DOGE) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin madenciliği blokzincir üzerindeki matematiksel hesaplamaları gerçekleştiren cihazlar tarafından yapılabilmektedir.

dogecoin madenciliği

Dogecoin madenciliği blokzincir üzerindeki matematiksel hesaplamaları gerçekleştiren cihazlar tarafından yapılabilmektedir. Piyasaya sürüldüğü 2013 yılından bu yana DOGE ciddi bir popülarite elde ederken, kullanıcılar tarafından madenciliği ile de ön plana çıkmaya devam etmektedir. Dogecoin madenciliği ile ilgili bilinmesi gerekenler arasında ise dolaşıma dakikada 10 bin adet DOGE girdiği bilgisi yer almaktadır.

Dogecoin Madenciliği Nedir?

Dogecoin madencilik donanımı, Dogecoin ağına katılan düğümlerin (node), kripto paraya ait ana zincir üzerindeki işlemleri kontrol eden ve doğrulamak için gereken blockchain üstündeki matematiksel hesaplamaları yapan cihazlara verilen isimdir. Bu donanım sayesinde yapılan işlemler ise madencilik olarak tanımlanır.

dogecoin madenciligi

DOGE Madenciliği Nasıl Yapılır?

Şu anda dizüstü bilgisayarınızla dahi DOGE madenciliği yapabilirsiniz. Dogecoin madenci node’ları, DOGE zincirine hangi işlemlerin blok içine dahil edileceğini belirler, bunları doğrular ve tüm ağ katılımcıları tarafından görülebilen açık olan merkeziyetsiz deftere kronolojik biçimde (ve değişmez bir şekilde) kaydeder.
Kısacası madenci düğümler (node’lar), işlem doğrulama sürecinin ayrılmaz bir parçası olan karmaşık matematiksel bulmacaları hesaplamak için donanımın gücünü kullanır. Emekleri karşılığında ise DOGE cinsinden blok ödülleri kazanırlar. Doge blokzinciri, gelen işlemleri en hızlı onaylayan düğüme ödül yollarken, dolaşıma dakikada 10 bin DOGE sokmaktadır.

Dogecoin madenciliğine başlamadan önce, madencilik donanımınızın ihtiyaçlarını karşılayabileceğinizden, sınırsız internet bağlantınız ve güvenilir bir elektrik kaynağınızın bulunduğundan emin olun. Sonrasında ise aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Donanımınızı seçin. Her şeyden önce, madencilik yapmak için gerekli donanımı edinmeniz gerekmektedir.
 • Yazılımınızı seçin. Donanımınızı kurduktan sonra, uygun yazılımı bulmak ve indirmek gerekir. Madencilik yazılımının kurulumu oldukça kolaydır, ancak GPU modeline veya ASIC madencilik donanımına uygun olanı seçtiğinizden emin olmalısınız.
 • Cüzdan oluşturun. Cüzdanınız, elde ettiğiniz gelirin depolanacağı yerdir, bu nedenle seed kodunuzu ve gizli anahtarınızı güvenli bir şekilde sakladığınızdan emin olun. Ayrıca cüzdanınızın Dogecoin para birimini desteklemesi gerekir. Trust Wallet ve MetaMask bu konuda tercih edilebilir. Ayrıca Trezor veya Ledger gibi donanım cüzdanlarını da kullanabilirsiniz. Cüzdanınızı kurduktan sonra, madencilik yazılımınıza bağlayın.
 • Madencilik operasyonuna başlayın. Her aşama tamamlandıktan sonra madencilik yazılımını çalıştırın ve DOGE birikiminizin büyümesini izleyin. Madencilik yazılımınız size saat başına ne kadar kazandığınızı açıklayan bir ön izleme seçeneği sunmalıdır.

Alternatif olarak, eğer isterseniz, bir madencilik havuzuna katılabilir veya bulut madenciliği hizmetlerinden birine dahil olabilirsiniz.

dogecoin

DOGE Madencilik Türleri

Dogecoin, diğer Proof-of-Work (PoW) kripto para birimleri gibi, bütçenize ve donanımınıza bağlı olarak farklı şekillerde çıkarılabilir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 1. Bireysel madencilik: Kullanıcı kendi kendine çalışır.
 2. Madencilik havuzları: Katılımcılar, bilgi işlem kaynaklarını bir araya toplar ve katkıları ölçeğinde ödülleri paylaşır.
 3. Bulut madencilik: Madencilik yapmak isteyen kişi, büyük bir veri merkezine abonelik ücreti öder.

1. Bireysel Dogecoin Madenciliği

Yüksek hesaplama gücüne sahip Dogecoin madencilik donanımınız varsa, bireysel madencilik teorik olarak son derece kârlı olabilir, zira tüm blok ödüllerini kendi başınıza alırsınız. Bununla birlikte, Dogecoin madencilik alanında rekabet yüksek olduğu için bireysel madencilikten para kazanmak için birden fazla cihaz çalıştırmanız gerekebilir. Blok ödülleri için, dünyanın dört bir yanındaki büyük madencilik havuzlarına karşı yarışacağınızı da unutmayın.

2. Dogecoin Madencilik Havuzu

Havuz madenciliği, bir grup madencinin daha yüksek blok ödülleri kazanma şansı elde etmek için bilgi işlem güçlerini bir araya getirdiği stratejiye denir. Dogecoin madencilik havuzu, küçük ölçekli madencilerin yaşayacakları riskleri azaltarak düzenli olarak blok ödülü kazanma şanslarını artırır ve kâr elde etme şansı tanır. Havuza katılmak, birden fazla bilgi işlem donanım gücünü ve madencilik ekipmanını tek bir birim şeklinde birleştirdiğinden, genel giderleri ve pahalı enerji tüketimini de azaltır. Şu anda piyasada bulunan en iyi Dogecoin madencilik havuzları şunlardır:

 • AntPool: Şu anda en büyük madencilik havuzlarından biri konumundadır ve Bitmain ASIC madencilik donanımlarını kullanır. Bazı raporlara göre, tüm kripto para bloklarının yüzde 10’u AntPool tarafından oluşturulmaktadır. Havuz, Scrypt madenciliğini destekler. Bu da hem Dogecoin hem de Litecoin madenciliği için kullanılabileceği anlamına gelir.
 • Prohashing: Sektördeki en eski madencilik havuzlarından biridir. Pek çok farklı altcoin’e destek sunar. Hisse başına ödeme (pay-per-share, PPS) modeli kullanır ve kullanıcılardan yüzde 3,99 havuz ücreti alır. Prohashing ayrıca birleştirilmiş madencilik sunarak kullanıcıların hem Dogecoin hem de Litecoin’i eş zamanlı olarak çıkarmasına izin vermektedir.
 • ViaBTC: Yakaladığı yüzde 8,82 oranla, son altı ay içinde oluşturulan Bitcoin bloklarında önemli bir yer elde etmiştir. Kullanıcı dostu bir arayüz sunması dolayısıyla kripto para alanına yeni dahil olanlar için öne çıkan bir seçenektir. Prohashing gibi ViaBTC de birleştirilmiş madenciliğe destek verir.
 • Trustpool: Dogecoin ve Litecoin dahil olmak üzere yedi farklı kripto para birimini destekleyen Rusya merkezli bir havuzdur. Ayrıca, her iki Scrypt tabanlı kripto parayı da çıkarmaya izin veren birleştirilmiş madencilik özelliğine sahiptir. Trustpool içinde şu anda birkaç bin aktif Dogecoin madencisi bulunmaktadır.

3. Dogecoin Bulut Madenciliği

Kendi Dogecoin madencilik donanımınızı kurmak istemiyorsanız, veri merkezinin sizin adınıza DOGE madenciliği yaptığı ve hizmetleri için de aylık veya yıllık ücret talep ettiği bulut madenciliği sağlayıcısına abone olabilirsiniz. Dogecoin için bulut madenciliği hizmeti sunan Nicehash, Eobot ve Genesis Mining gibi isimler yer almaktadır.

doge madenciligi

En İyi Dogecoin Madencilik Donanımı Hangisi?

Dogecoin madenciliği için hali hazırda birkaç seçenek bulunmaktadır. Esasen, Bitcoin’den farklı olarak, Dogecoin’in madencilik sistemi, giriş seviyesi bilgisayarlarda da DOGE madenciliği yapmasına ve kar edilmesine izin verecek ölçüde düşük hesaplama gerektirmektedir.

Dogecoin, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli donanımlar kullanılarak üretilebilmektedir:

 1. Bilgisayar işlemcileri (CPU)
 2. Ekran kartları (GPU)
 3. ASIC madencilik donanımları

1. CPU ile Madencilik

Her ne kadar mümkün olsa da bireysel veya iş bilgisayarını (gerçekten güçlü olmadığı sürece) madencilik için kullanmak ideal bir yöntem değildir. Çünkü bu süreç CPU’ların aşırı çalışmasına neden olur. Haliyle bilgisayar aşırı derecede ısınır ve işlemcinin ömrünü kısaltabilir.

2. GPU ile Madencilik

Bilgisayar işlemcileri (CPU), DOGE madenciliğinin üstesinden gelecek kadar güçlü olsa da grafik işlemcileri (GPU) daha güçlü ve daha iyi optimize edildikleri için ilk tercih olmalıdır. Eğer GPU ile madencilik yapmak isterseniz, göz önünde bulundurulması gereken en iyi üç seçenek şunlardır:

 • ASUS RX Vega 64
 • Nvidia GeForce GTX
 • SAPPHIRE Pulse Radeon RX 580

3. Scrypt ASIC Madencilik Donanımları

Dogecoin, Scrypt algoritması kullanarak çalışmaktadır. Bu algoritma, Litecoin ağında da kullanılır ve zorluğu Bitcoin’in SHA-256 şifreleme standardından çok daha azdır. Bu nedenle, Scrypt ASIC madencileri, yalnızca Scrypt algoritmalarını kullanan kripto para birimlerinin madenciliği için özel olarak tasarlandıklarından, DOGE madenciliği için en uygun donanım olarak karşımıza çıkar. Bütçeniz yetiyorsa, GPU seçeneğinden daha karlı olduğu için ASIC madencisi satın almayı düşünebilirsiniz. Dogecoin için en iyi ASIC madencileri ise şunlardır:

 • Bitmain Antminer L3
 • BW L21 Scrypt Miner
 • Innosilicon A2 Terminator

Madencilik Donanımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, Dogecoin madenciliği için depolama ihtiyaçları ve sıcaklık kontrolü dahil olmak üzere göz önünde bulundurmanız gereken kriterler vardır. Madenciliğe başlamadan önce aşağıdaki faktörleri aklınızda bulundurmanız önerilir:

 • Soğutucular: Madencilik, donanımınızın aşırı ısınmasına neden olarak ömrünü azaltabilir. Dolayısıyla cihazınız için soğutma işlemi son derece önemlidir. Soğutma gereksinimlerinin cihaza göre değiştiğini, ancak GPU seçeneklerinin diğer madencilik seçeneklerinden daha fazla soğutmaya ihtiyaç duyduğunu unutmamalısınız.
 • Gürültü: Özellikle birden fazla cihaz çalıştırıyorsanız ASIC madencilik donanımlarının gerçekten gürültülü olabileceğini unutmayın.
 • Alan: Satın almadan önce donanımlarınızı nereye yerleştireceğinizi hesapladığınızdan emin olun. ASIC donanımları serin ve ses geçirmez bir odaya veya depolama alanına yerleştirilmelidir.
dogecoin madenciligi 1
Photo: Ariel Zambelich/WIRED

Dogecoin Madencilik Uygulamaları

Madencilik yazılımı, kullandığınız madencilik seçeneği hangisi olursa olsun Dogecoin madenciliğinde mutlaka ihtiyaç duyacağınız bir faktördür. Yazılım, Dogecoin ağına bağlanmanızı ve ödül kazanmak için madencilik donanımınızın bilgi işlem gücünü kullanmanızı sağlar. Önde gelen beş Dogecoin madenciliği uygulaması şunlardır:

 • EasyMiner (yeni başlayanlar için)
 • CGminer (ASIC donanımları için)
 • CudaMiner (Nvidia GPU ve ASIC donanımları için)
 • CPUMiner (Bilgisayar işlemcileri için)
 • MultiMiner (ASIC donanımları için en iyisi)

Not: Donanımınız ile seçtiğiniz yazılımın en verimli şekilde çalıştığından emin olmanız gerektiğini unutmayın.

Dogecoin tl paritesi hakkında bilgi almak için veri takip platformlarına ya da Paribu gibi TL paritesi olan borsalara göz atabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner