Yükleniyor...

MetaMask’e Astar (ASTR) Network Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask cüzdanına Astar Network ağı ekleme işlemi için öncelikle bu cüzdanı bilgisayarınıza indirmeniz ve ardından kolay kurulumlu 3 adımı uygulamak gerekir.

metamask astar

MetaMask cüzdanına Astar Network ağı ekleme işlemi için öncelikle bu cüzdanı bilgisayarınıza indirmeniz ve ardından kolay kurulumlu 3 adımı uygulamak gerekir. Mevcut durumda 30 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan platform, EVM tabanlı varlıklar için tercih edilen bir cüzdandır.

Metamask, kurulum kolaylığı ve hemen hemen her cihaz ve tarayıcı için uygulanabilir olması dolayısıyla ilgi görmüştür. Uygulama, 2016 yılında çıkan ilk sürümünden bu yana blokzincir ve kripto para ekosisteminde önemli bir ağ geçidi görevi görmüştür. Genellikle yeni kripto para birimi kullanıcıları için ise ilk bağlantı noktasıdır. Platformun bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, “Ağ Ekle” özelliği sayesinde çok çeşitli farklı blokzincirlerini desteklemesidir. Böylece kullanıcılar 50’den fazla farklı blokzincir ana ağı ve test ağı için destek ekleyebilir.

Not: MetaMask yalnızca EVM tabanlı varlıkları destekler. Solana, Terra, Waves veya Near gibi EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurmak için ayrı bir yerel cüzdan edinmeniz gerekir.

Metamask’e Astar Network Ekleme Nasıl Yapılır?

Metamask cüzdanına ASTR eklemek için öncelikle Astar blokzincir ağını uygulama üzerine eklemek gerekir. Astar Network ise Metamask’e 3 adımda pratik bir şekilde eklenebilir. Yeni ağ eklemek için aşağıdaki verileri sağlamanız gerekir:

  • Ad: Etkileşim kurmak istediğiniz blok zincirinin adı. (Örneğin ETH Zinciri)
  • RPC URL’si: RPC URL’si, MetaMask’ın hedef blokzinciriyle etkileşim için kullanabileceği protokoller kümesinin adresidir.
  • Zincir Kimliği: Her ağın, onu tanımlamak için kullanılan kendi benzersiz zincir kimliği vardır.
  • Para birimi simgesi: Bu, MetaMask’ın ağın yerel madeni parası, örneğin BNB için bakiyeyi görüntülemek için kullandığı kayan yazıdır.
  • Blok Gezgini URL’si (isteğe bağlı): Ağın blok gezgini için URL.

MetaMask’e manuel olarak yeni bir ağ eklemek için eklentinin sağ üst köşesindeki hesap avatarınıza tıklayarak “Ayarlar”a gidin.

Burada “Ağlar” seçeneğini bulun ve gerekli arayüzü açmak için “Yeni Ağ Ekle” düğmesine tıklayın. Aşağıda, en popüler 20 EVM zinciri için gerekli verileri bulacaksınız. İhtiyacınız olanları girin ve MetaMask’ınıza eklemek için “Kaydet” düğmesine tıklayın.

Eklendikten ve oturum açtıktan sonra MetaMask arayüzünün üst kısmında bulunan açılır menüden yeni ağı seçebilirsiniz.

MetaMask cüzdanına ASTR ağı ekleme işlemi 3 adımda şu şekilde gerçekleştirilir:

1. Adım: Metamask’i Kurun

Öncelikle web tarayıcısında Metamask cüzdan kurulumu yapmalısınız. Uygulamayı indirdikten sonra bir MetaMask uzantısı olarak görünecektir ve Google Chrome’daki “Ayarlar” aracılığıyla kolayca erişilebilir.

metamask 11

2. Adım: Astar Network’ü Metamask’te Kurun

Metamask kurulumundan sonra 2. adım cüzdan içerisinde Astar ağını kurmaktır. Bunun için öncelikle Metamask’i yeni bir tarayıcı sekmesinde açmalısınız. (Sağ üst uzantı alanındaki Metamask logosuna tıklamanız yeterlidir.)

Sağ üstteki üç noktaya tıklayın ve “Görünümü genişlet”i seçin.

metamask1 9

Cüzdanınız bunun gibi yeni bir tarayıcı sekmesinde açılacaktır:

metamask genel gorunum 11

Ardından yeni bir ağ eklemek için sağ üstteki dairesel logoya gidin.

metamask2 7

Sonrasında sırasıyla “Ayarlar”a ve “Ağlar”a gidin.

metamask3 10

Bu ekrana geldiğinizde, “Ağ ekle” seçeneğini seçin.

metamask astar

Burada Astar ağı ile ilgili tüm teknik bilgilerin girilmesi gerekiyor. Teknik bilgilere ise Astar Network blokzincirinin resmi web sitesi üzerinden erişilebilir.

astar network

Aşağıdaki bilgileri eklemeniz gerekiyor:

  • Ağ adı: Astar Network Mainnet
  • Yeni RPC URL adresi: https://evm.astar.network
  • Zincir Kimliği: 592
  • Para Birimi Sembolü: ASTR
  • Blok Gezgini URL Adresi: https://blockscout.com/astar

Bilgileri girdikten sonra, basitçe “Kaydet”i seçin. ASTR ağının eklendiğini göreceğiniz cüzdanınıza yönlendirileceksiniz.

Cüzdan görünümü şu şekilde olacak:

astar

3. Adım: ASTR Coin’lerini Metamask’e Aktarın

Son adım ise ASTR coin’leri Metamask cüzdanına aktarmak olacak. Bu aktarımı, kullandığınız kripto para borsasına giderek ve coin’leri ekleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz.

İstenilen miktarda ASTR satın aldıktan sonra spot cüzdanına gitmeli ve “Kripto Çek” seçeneğine tıklamalısınız.


MetaMask cüzdanınıza diğer ağları eklemek isterseniz:

MetaMask’e Polygon (MATIC) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Celo (CELO) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Moonriver (MOVR) Ağı Nasıl Eklenir?


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner