Yükleniyor...

Binance, Cristiano Ronaldo’yu terletti!

Kripto para borsası Binance, futbolculuk kariyerini Arabistan'da sürdüren Cristiano Ronaldo'yu yalan makinesine bağladı.

Ronaldo arap baharı

Kripto para borsası Binance, futbolculuk kariyerini Arabistan’da sürdüren Cristiano Ronaldo’yu yalan makinesine bağladı.

Dünyanın en popüler futbolcularından Cristiano Ronaldo ile kripto para borsası Binance’le partnerliği yeni bir seviyeye taşınmış durumda. Ronaldo’yu yalan makinesine oturtan Binance, yayından kısa bir kesit paylaştı.

Yayımlanan fragmanda dünyaca Ronaldo’nun Binance’in yalan makinesinde zor anlar yaşadığını söylemek mümkün. Ronaldo’nun Dünya Kupası’na ilişkin yöneltilen soruya vereceği cevap ise merak konusu.

Fragmanı X’te (eski adıyla Twitter) yayımlayan Ronaldo, “Binance bana şu ana kadar karşılaştığım en zorlu mücadelelerden birisini yaşattı” ifadelerini kullandı. Ronaldo’nun paylaşımı kısa süre içerisinde 31 milyon görüntülenmeye ulaştı.


X’te 109 milyon takipçisi bulunan Ronaldo’nun dünya çapındaki şöhreti, futbol hayatını Suudi Arabistan’da sürdürmesiyle rotasını Arap coğrafyasına çevirmiş durumda. Körfez sermayesinin kriptoya duyduğu ilgi ise herkesin malumu. Dolayısıyla Ronaldo’nun adeta Suudi Arabistan’ı dünyaya tanıtan bir elçi gibi konumlanması, Arap sermayesinin kripto beninsenmesini artırabilecek güçte.

Körfez sermayesi kripto için neden önemli?

Kripto sektörü özellikle bugünlerde yeni insanlara ihtiyaç duyuyor. Borsalardaki likidite azlığı, kriptoya duyulan ilginin azalması ve alım satım hacimlerinin düşüklüğü gibi birçok sorun söz konusu. Bu nedenle yeni bir sermaye akımı ve kripto beninsenmesindeki Arap coğrafyası temelli bir yükseliş, piyasanın canlanmasında etkili olabilir. Bilindiği üzere boğa piyasaları yeni alıcıların ortaya çıkmasıyla oluşuyor.

Bilindiği üzere Birleşik Arap Emirlikleri bu yılın başlarında 2 milyar dolarlık yatırım programıyla Web3 ve blokzincire kapılarını açmıştı. Birleşik Arap Emirlikleri başkent Abu Dabi’nin teknoloji sektörünü merkezine almasını planlıyor. Bu kapsamda blokzincir, Web3 ve metaverse için kesenin ağzını açmış durumdalar.

Ronaldo, Arapların en çok sevdiği ünlülerden birisi olduğu için bu tarz girişimlerin sayısını artırabilir. Ayrıca ülkede yapılan bir ankete göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayanların üçte biri kripto yatırımlarında bulunuyor.

Diğer taraftan Ronaldo’nun futbol kariyerini sürdürdüğü Suudi Arabistan’da da işler kripto için ılımlı gidiyor. Suudi Arabistan, Hong Kong ile yürüttüğü ortak çalışma neticesinde tokenizasyona odaklandı. Suudi Merkez Bankası (SAMA) ve Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), finansal altyapıyı geliştirme ve fintech girişimleri kapsamında tokenizasyon konusunu ele aldı. Suudi Arabistan metaverse projelerinden The Sandbox ile de ortaklık kurmuştu.

Bir başka Arap ülkesi Umman da kapılarını dijital varlıklara açmış durumda. Umman hükümeti, geçtiğimiz günlerde, kripto madenciliği için 800 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu duyurmuştu. Böylesine büyük bir fonu kripto alanına sokan Umman, daha fazla girişime imza atabilir.

Son olarak, Bahreyn’de de kripto için sıcak bir ortam söz konusu. Bahreyn geçtiğimiz yıl Bitcoin ve kripto konusunda önemli bir adım atmıştı. Bahreyn Merkez Bankası, Bitcoin (BTC) ile ödeme yapmak için EazyPay ve Binance ile yaptığı ortaklığı duyurmuştu.

Hem Körfez sermayesi hem de Arap coğrafyasının kriptoyu benimseme potansiyeli, milyarlarca doların kriptoya akmasını sağlayabilir. Ancak kriptonun daha iyi yansıtılabilmesi için Ronaldo gibi daha birçok popüler ve güçlü marka yüzüne ihtiyaç duyulduğu da bir gerçek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner