Yükleniyor...

Binance gelişmesi, Bitcoin ETF’lerinin önünü mü açtı?

Binance'in hukuksal süreçlerden geçmesi, Bitcoin spot ETF'lerin önündeki son engelin ortadan kalkması olarak yorumlandı.

bitcoin etf

Binance’in hukuksal süreçlerden geçmesi, Bitcoin spot ETF’lerin önündeki son engelin ortadan kalkması olarak yorumlandı.

Kripto para piyasası 2023 yılında kurumsalların hamleleriyle canlandı. Yıla damga vuran olay Bitcoin spot borsa yatırım fonu (ETF) başvuruları oldu. BlackRock ve Fidelity gibi büyük varlık yönetimi şirketlerinin başvuruları, boğa beklentisini yükseltti. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) henüz bu başvurulara sıcak yaklaşmadı.

Bazı isimlere göre kripto piyasasında pazar hakimiyeti yüzde 50’nin üzerinde olan Binance’in son yaşadığı olaylar, Bitcoin spot ETF’lerinin gidişatını olumlu etkiledi. Söz konusu analistler Binance’in ceza almasının ardından ETF’lere onay gelebileceğini belirtti.

Binance ceza aldı, Bitcoin ETF beklentisi arttı

Kripto piyasasının bazı isimleri, Binance’in hukuki yaptırımlara uğramasıyla Bitcoin spot ETF’lerinin onaylanma ihtimalinin arttığını savundu. Nasdaq borsasına kote Coinbase’in bu yolla birçok kurumsal şirkete ETF hizmeti vererek pazar payını artıracağı belirtildi. Coinbase’i öne çıkarmak için Binance’e yaptırım uygulandığı, dile getirilen iddialar arasında.

Geçtiğimiz gün Binance, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ile uzlaşmaya gitti ve kara para aklama suçlamalarını kabul etti. Binance, 4,3 milyar dolar ceza ödedi. CZ ise 175 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı. Ayrıca CZ, Binance CEO’luğunu bıraktı.

Piyasa uzmanı ve yatırım şefi Travis Kling, Binance’in kripto piyasasında hakimiyet kurduğu sürece ETF’lerin onaylanmayacağını belirtmişti. King, Binance’in darbe alacağını ve BlackRock ETF’inin kabul edileceğini tahmin etti. Ardından bomba etkisi yaratan Binance gündemi, okları King’e çevirdi.

Dijital varlık yatırım şirketi Galaxy Digital’in CEO’su Mike Novogratz da konuyla ilgili yorum yaptı. Novogratz, Binance anlaşmasının kripto adına mükemmel bir olay olduğunu ifade etti.

YouTuber Colin Talks Crypto da benzer düşüncelere sahip. Colin, Binance anlaşmasının Bitcoin ETF’ler onaylanmadan önce gelmesinin şüpheli olduğunu iddia etti. Konuyla ilgili konuşan Colin, “BlackRock’un büyük miktarlarda BTC’yi ucuza elde etmesinin bir yolu mu?” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner