Yükleniyor...

Binance, Huobi ve Poloniex’den Kripto Para Dünyasını Sarsan “Topluluk” Darbesi!

Takvimler 24 Şubat 2020'yi gösterdiğinde Steem topluluğunu mutlu etmeyen bir gelişme yaşanmış ve TRON Vakfı'nın Kurucusu Justin Sun Steemit'i satın aldığını açıklamıştı.

Binance Huobi ve Poloniex

Takvimler 24 Şubat 2020’yi gösterdiğinde Steem topluluğunu mutlu etmeyen bir gelişme yaşanmış ve TRON Vakfı’nın Kurucusu Justin Sun Steemit’i satın aldığını açıklamıştı. Açıklamada, dünyanın en büyük Blockchain tabanlı merkeziyetsiz sosyal ağının TRON Blockchain’ine katılacağı belirtilmiş ve bu gelişme Steem topluluğu tarafından hoş karşılanmamıştı.

Sun’ın Steemit’i satın alması sonrası Steemit’in token’larının ne olacağı tartışılmaya başlandı. Sun’dan önce Steemit bu token’lara dokunmayacağını, Steem topluluğunun gelişimi için kullanacağını ve oy kullanmayacağının garantisini veriyordu.

Steem topluluğu Sun’ın Steemit hakkındaki planlarını açıklamaması üzerine, planlarını açıklayana kadar Steem’in token’larına oy hakkını devre dışı bırakarak satın almayla ilgili hoşnutsuzluklarını bir kez daha göstermiş oldu. Bu kararla adeta şok geçiren Sun, topluluğa bir yazı yazıp delegelerle buluşup konuşmak istediğini ifade etti ancak sonrasında başlıkta da belirttiğim gibi, kripto para dünyasını sarsan “topluluk darbesi” gerçekleşti.

Sun sonrası hızla değişmeye başlayan işlerle birlikte Twitter’daki kripto para analisti Ori’nin söylemiyle “Bir topluluk projesini ele geçirmek için yapılmış vurdumduymaz, kripto ruhunu anlamadan kaymağını yemeye kalkan Çin mafyasının yediği son nane” bombası patladı ve kripto para dünyasını epeyce sarsan bir olaya imza atıldı. Üstelik bu imzanın sahibi her ne kadar Sun gibi görünse de aslında olayın baş aktörünün yanında Binance, Huobi ve Poloniex de yer alıyor.

Sun’a Binance, Huobi ve Poloniex Desteği

Kripto para borsaları Binance, Huobi ve Poloniex, kullanıcılarının Steem’lerini kullanıcılardan izin almadan, habersiz bir şekilde kullanarak Steem topluluğunda oy kullanarak mevcut delege yapısının değiştirilmesini sağladı. Daha açık bir şekilde söylemek gerekirse, Steem’in token’larına oy hakkını geri vererek Sun’un delegelerin koyduğu engeli aşıp Steem’i eline alabilmesine yardım ettiler.

Bilmeyenler için; Steem’de kararlar DPoS konsensus algoritması sayesinde kullanıcıların oylarıyla alınıyor. Sun’ın TRON’un alacağı kararlara veya şahsına güvenmeyen Steem kullanıcıları soft fork ile Sun’u ekarte etmesi karşısında Sun, arkasına Binance, Huobi ve Poloniex gibi kripto para dünyasının devlerini alarak kullanıcılardan habersiz topluluğun “karar verme” sistemini değiştirerek merkeziyetsizliğin doğasına aykırı hareket etmiş oldu. Sonuç olarak Steem’i tekeline alan Sun, delegeleriyle istediği gibi kararları alabilecek konuma gelmiş durumda. Yani Steem topluluğunda artık onu oylarıyla durdurabilecek kimse yok.

Skandal gelişmeden birkaç saat sonra açıklama yapan Binance CEO’su Changpeng Zhao, olayı yanlış anladığını, bunun sıradan bir geliştirme çalışması sandığını düşünerek destek verdiklerini söyledi.

https://twitter.com/cz_binance/status/1234572953058267137

https://twitter.com/cz_binance/status/1234574737768095746

Her zaman gelişimden yana olduğunu ifade eden Zhao, oylarını geri alacaklarını söylese de delegelerin oluşturduğu blokajı bir defa kaldırdıktan sonra oyu geri alarak durumun düzeltilmesi mümkün değil. Yani Zhao’nun bu açıklamasının aslında hiçbir hükmü bulunmuyor.

Tüm bu gelişmelerin ardından Steemit İletişim Başkanı ve Savunucusu @andrarchy ve Steemit Blockchain Geliştiricisi @vandeberg, Steemit üzerinden görevlerinden istifa ettiklerini duyurdu.

Steemit İstifa

İstifaların artması bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner