Yükleniyor...

Dünyanın En Zengin İsimleri Bitcoin ve Blockchain Hakkında Ne Düşünüyor?

Geçtiğimiz on yıl boyunca, Blockchain, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri, bankacılık, finansal riskten korunma fonları, kolluk kuvvetleri, sağlık hizmetleri ve gayrimenkul de dahil olmak üzere dokundukları her şeyi değiştirdi.

Dünyanın En Zengin İsimleri Bitcoin

Geçtiğimiz on yıl boyunca, Blockchain, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri, bankacılık, finansal riskten korunma fonları, kolluk kuvvetleri, sağlık hizmetleri ve gayrimenkul de dahil olmak üzere dokundukları her şeyi değiştirdi. Blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri birçok endüstride devrim yaratma potansiyeline sahipler, yaratıyorlar ve bunun sadece bir başlangıç olduğu üzerine duruluyor.

Kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisinin bildiğimiz gibi dünyayı kökten değiştirme konusundaki yeterliliklerine rağmen dünyanın en zengin adamlarının bu konuda fikir ayrılıkları yaşadığı görülüyor. Örneğin, Warren Buffett gibi bazı milyarderler sadık Bitcoin eleştirmenlerindenken, milyarder yatırımcı Tim Draper gibi isimler ise güçlü destekçileri arasında yer alıyor.

İşte Forbes’e göre dünyanın en zengin isimleri ve kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisi hakkındaki görüşleri.

Jeff Bezos

Amazon’un sahibi Jeff Bezos, Forbes’e göre net 130 milyar dolarlık servetin sahibi. Dünyanın en zengin isminin halihazırda Bitcoin’e yatırım yaptığı iddia ediliyor. Kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao, Bitcoin’in bir sonraki boğa koşusundan Amazon’un etkili olacağına inanıyor. Öte yandan Amazon’un Bitcoin’i bir ödeme sistemi olarak kullanıp kullanmayacağı henüz netlik kazanmış değil.

Bill Gates

100 milyar dolarlık servetin sahibi Bill Gates, 2014 yılına kadar Bitcoin hakkında olumlu düşüncelere sahip bir isimken bu tarihten sonra fikrini değiştirdi ve Bitcoin’in yasadışı kullanımına dikkat çekmeye başladı. Gates, 2018 yılında CNBC’ye verdiği bir demeçte, Bitcoin’i ve ICO’ları spekülatif bulduğunu ifade etti.

Warren Buffet

Ünlü milyarder Buffett, Bitcoin hakkındaki olumsuz düşüncelerini hiç değiştirmedi ve Bitcoin ve diğer kripto paraların özünde hiçbir değere sahip olmadıklarını öne sürüyor.

Bernard Arnault

Sephora ve Louis Vuitton dahil olmak üzere 70’in üzerinde markayı kapsayan bir marka imparatorluğuna hükmeden Bernard Arnault, Christian Dior’u satın aldığı 1985’ten beri dünyanın en zenginleri arasında yer alıyor. Forbes’a göre o tarihden bu yana  lüks markaları büyüdü ve özellikle 2018’de rekor satışlar yaptı.

Arnault’un Bitcoin veya Blockchain teknolojisi hakkında resmi bir yorumu olmamasına rağmen, raporlar milyarderin geçen yıl LVMH tarafından üretilen ürünleri takip edecek bir Blockchain platformu geliştirmek için Microsoft Azure ve ConsenSys ile birlikte çalıştığını gösteriyor. Arnault hakkındaki diğer Blockchain ve kripto ile ilgili raporlarda ise Abesix Belgique adlı bir Belçika kripto ticaret şirketi kurmaya fon sağlamayı reddettiği belirtiliyor.

Larry Ellison

Oracle’ın kurucu ortağı Larry Ellison, 50 milyar doların üzerinde bir sevete sahip ve dünyanın en zengin yedinci adamı olarak listeleniyor. Zaman zaman Bitcoin hakkında konuşmalar yapan ve Blockchain teknolojisinin faydaları hakkında olumlu açıklamalar yapan birkaç milyarderden biri.

Business Insider tarafından hazırlanan 2017 tarihli bir makalede Ellison, Blockchain’in genellikle Bitcoin ve diğer kripto para birimleri bağlamında düşünüldüğünü ancak bu teknolojinin zamanla daha yaygın bir şekilde finans sektörü dışındaki şirketler tarafından da kullanılacağını belirtiyor.

Mark Zuckerberg

2019 yılında küresel dijital para projesi Libra’yı duyurmasıyla kripto topluluğunda yer edinen Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, 2018’den beri özellikle Blockchain teknolojisine karşı olumlu bir tutum sergiliyor. Ona göre Bitcoin’e güç veren teknoloji gelecekte Facebook’un geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Michael Bloomberg

Dünyanın en zengin on kişisi arasında yer almanın yanı sıra, 2020 ABD Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti için başkan adayı olan Michael Bloomberg, Bitcoin ve Facebook’un Libra’sı hakkında olumsuz görüşlerini dile getiren ABD Başkanı Donald Trump gibi diğer üst düzey politikacıların aksine, kripto ve Blockchain teknolojisi hakkında biraz da olsa olumlu görüşlere sahip.

Bloomberg yaptığı bir açıklamada, “Kripto para birimleri yüz milyarlarca dolar değerinde bir varlık sınıfı haline geldi, ancak düzenleyici gözetiminden yoksunlar. Blockchain, Bitcoin ve ICO’ların tüm vaatleri için bol miktarda hype, dolandırıcılık ve suç faaliyeti var.” ifadelerini kullanmıştı.

Anketlerde popülerliğin arttığı görülen Bloomberg, Başkanlık yarışında finansal reform politikaları ile ön plana çıkıyor. Eski New York Belediye Başkanı, kripto para birimlerini varlık sınıfı olarak tanırken ve seçim kampanyasında tüketicileri kriptoyla ilgili sahtekarlıklardan koruyacak ve kripto para düzenleyicilerinin sorumluluklarını netleştirecek politikalara sahip.

Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, dev e-ticaret şirketi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Galaxy Digital Holdings’in kurucusu ve CEO’su Michael Novogratz, milyarder girişimci Tim Draper, Gemini’nin kurucuları Winklevoss ikizleri Tyler ve Cameron gibi isimlerden de bahsetmek gerekiyor. Bu isimler Bitcoin, diğer kripto paralar ve Blockchain’in savunucuları arasında ve özellikle Blockchain’in teknolojisinin dünyayı değiştireceğini düşünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner