Yükleniyor...

Binance, Rusya’da Mastercard ve Visa Kartlarını Kabul Etmeyi Durduracak

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Salı günü yaptığı açıklamada, yarından itibaren Rusya'da Mastercard ve Visa kartlarını kabul etmeyeceğini duyurdu.

binance rusya

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Salı günü yaptığı açıklamada, yarından itibaren Rusya’da Mastercard ve Visa kartlarını kabul etmeyeceğini duyurdu.

Binance’in blogunda duyurulan karar, dünyanın en büyük kart operatörlerinin Moskova’ya yönelik yaptırımlar çerçevesinde ülkedeki hizmetleri durduracaklarını açıklamasının ardından geldi. American Express de geçen hafta Rusya operasyonlarını durdurmuştu.

Rusya, birkaç büyük bankayı SWIFT ödeme ağından bloke eden ve yabancı varlıklarını donduran, şimdiye kadar görülen en katı ABD yaptırımlarına maruz kaldı. Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, bu hareketin ardından Avrupa operasyonlarını durdurmuştu.

Binance kararı, resmi Twitter hesabından şu şekilde duyurdu;

“Rusya’da verilen tüm Mastercard ve Visa Kartları, Binance 2022-03-09, 21:00 UTC’den itibaren kullanılamayacaktır.”

Karar hakkında yorum yapan Binance CEO’su Changpeng Zhao, kararın kendi ellerinde olmadığını söyledi.

“Bu bizim elimizde değil. Bizim kararımız değil.”

Kripto Para Borsalarından Rusya Hamleleri

rusya kripto para

Binance, çoğu büyük kripto borsası gibi, Rus müşterilerini tamamen yasaklamayı reddetmişti. Ancak borsalar, kara listeye alınan tüm varlıkların platformlarından bloke edileceği konusunda ABD yaptırımlarına uymayı kabul etti. Coinbase kısa süre önce, yasa dışı faaliyetlerde bulunduğunu söylediği 25.000 Rus cüzdanını engellediğini açıkladı.

Kraken CEO’su Jesse Powell da Rus kullanıcıların yasaklanmasına karşı konuşarak, yasal olarak zorunlu olmadıkça bunu yapmayacağını söyledi.

ABD hükümeti kısa süre önce Rusya’ya yönelik yaptırımlarına kripto paraları da ekledi ve borsaları kara listeye alınmış kişilerle ilişki kurmaları konusunda uyardı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner