Anasayfa Borsalar Binance’e Kara Para Aklama Konusunda Suçlama Geldi

Binance’e Kara Para Aklama Konusunda Suçlama Geldi

ABONE OL:google-news

Japon kripto para borsası Fisco, Binance’i borsa platformu aracılığıyla kara para aklamaya izin vermekle suçladı. Fisco, Binance borsasının yetersiz kara para aklama önlemleriyle çalıştığını ve bunun da onu kötü aktörlerin nakit çıkışı için ideal bir platform haline getirdiğini iddia etti.

Pazartesi günü Fisco, Kaliforniya Kuzey Bölgesi ABD Bölge Mahkemesine Binance aleyhine şikayette bulundu. Japon borsası, Binance borsası aracılığıyla aklanan paranın, Japonya merkezli bir başka kripto borsası olan Zaif’ten çalınan dijital para birimlerinin bir parçası olduğunu ifade etti.

Belgeye göre, 2018 yılında Zaif’ten yaklaşık 63 milyon dolar değerinde kripto para hacker’lar tarafından çalındı. Çalınan fonlar, hacker’lar tarafından Binance borsasına gönderildikten sonra 1.451,7 BTC’yi akladığı Bitcoin blok zinciri aracılığıyla tek bir adrese kadar izlendi. O sırada aklanan para 9,4 milyon dolardı.

Fisco Bunun Kasıtlı Olduğunu İddia Ediyor

Fisco, Binance borsasının düşük standartlı kara para aklama önlemlerine sahip olduğunu ve bu da bilgisayar korsanlarının kolayca para kazanmasını mümkün kıldığını savundu. Şikayette şu ifadeler kullanıldı:

“Hırsızların Binance aracılığıyla çaldıkları dijital ganimeti aklamalarının basit bir nedeni var: Dünyanın en büyük kripto para birimi borsalarından biri olmasına rağmen, Binance’in ‘müşterinizi tanıyın’ ve kara para aklamayı önleme protokolleri şaşırtıcı derecede gevşek ve endüstri standartlarına uymuyor.”

Ayrıca Fisco, Binance’i, bu fonların Zaif’ten çalındığını bilmesine rağmen kasıtlı olarak fonların çekilmesine izin vermekle suçladı. Fisco, Binance’in fonları dondurma kabiliyetine sahip olduğunu ancak bunu yapmayı ihmal ettiğini söyledi. Sonuç olarak, Zaif ve müşterileri zarara uğradı.

Fisco, güvenliği ihlal edildikten sonra Zaif borsasını satın almıştı. Şikayet belgesinin ardından Fisco, Binance’den bu konuda açıklama ve yardım istiyor. Ayrıca borsa, mahkeme kararına dayalı olarak beklenen zararlar ve tazminatın da karşılanmasını talep ediyor.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

957BeğenenlerBeğen
723TakipçilerTakip Et
23,518TakipçilerTakip Et
870AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar