Yükleniyor...

Binance’e Kara Para Aklama Konusunda Suçlama Geldi

Japon kripto para borsası Fisco, Binance’i borsa platformu aracılığıyla kara para aklamaya izin vermekle suçladı.

binance kara para aklama konusunda suclama geldi

Japon kripto para borsası Fisco, Binance’i borsa platformu aracılığıyla kara para aklamaya izin vermekle suçladı. Fisco, Binance borsasının yetersiz kara para aklama önlemleriyle çalıştığını ve bunun da onu kötü aktörlerin nakit çıkışı için ideal bir platform haline getirdiğini iddia etti.

Pazartesi günü Fisco, Kaliforniya Kuzey Bölgesi ABD Bölge Mahkemesine Binance aleyhine şikayette bulundu. Japon borsası, Binance borsası aracılığıyla aklanan paranın, Japonya merkezli bir başka kripto borsası olan Zaif’ten çalınan dijital para birimlerinin bir parçası olduğunu ifade etti.

Belgeye göre, 2018 yılında Zaif’ten yaklaşık 63 milyon dolar değerinde kripto para hacker’lar tarafından çalındı. Çalınan fonlar, hacker’lar tarafından Binance borsasına gönderildikten sonra 1.451,7 BTC’yi akladığı Bitcoin blok zinciri aracılığıyla tek bir adrese kadar izlendi. O sırada aklanan para 9,4 milyon dolardı.

Fisco Bunun Kasıtlı Olduğunu İddia Ediyor

Fisco, Binance borsasının düşük standartlı kara para aklama önlemlerine sahip olduğunu ve bu da bilgisayar korsanlarının kolayca para kazanmasını mümkün kıldığını savundu. Şikayette şu ifadeler kullanıldı:

“Hırsızların Binance aracılığıyla çaldıkları dijital ganimeti aklamalarının basit bir nedeni var: Dünyanın en büyük kripto para birimi borsalarından biri olmasına rağmen, Binance’in ‘müşterinizi tanıyın’ ve kara para aklamayı önleme protokolleri şaşırtıcı derecede gevşek ve endüstri standartlarına uymuyor.”

Ayrıca Fisco, Binance’i, bu fonların Zaif’ten çalındığını bilmesine rağmen kasıtlı olarak fonların çekilmesine izin vermekle suçladı. Fisco, Binance’in fonları dondurma kabiliyetine sahip olduğunu ancak bunu yapmayı ihmal ettiğini söyledi. Sonuç olarak, Zaif ve müşterileri zarara uğradı.

Fisco, güvenliği ihlal edildikten sonra Zaif borsasını satın almıştı. Şikayet belgesinin ardından Fisco, Binance’den bu konuda açıklama ve yardım istiyor. Ayrıca borsa, mahkeme kararına dayalı olarak beklenen zararlar ve tazminatın da karşılanmasını talep ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner