Yükleniyor...

Bir Bitcoin Cüzdanı, Sahibinin İsteği Doğrultusunda Hacklendi

Altana Dijital Para Fonu'nun CIO'su Alistair Milne, bu sabah Twitter üzerinden kendi kontrolünde olan ve içerisinde 1 Bitcoin (BTC) bulunan cüzdanın, bilgisayar korsanları tarafından hacklendiğini duyurdu.

bitcoin hack

Altana Dijital Para Fonu’nun CIO’su Alistair Milne, bu sabah Twitter üzerinden kendi kontrolünde olan ve içerisinde 1 Bitcoin (BTC) bulunan cüzdanın, bilgisayar korsanları tarafından hacklendiğini duyurdu. Aslında Milne daha önce Twitter üzerinden başlattığı bir bulmaca ile bu cüzdanın hacklenip hacklenmeyeceğini öğrenmek için, bilgisayar korsanlarından Bitcoin’nin çalınmasını istedi.

Bir kripto para cüzdanı oluştururken, ekosistem tarafından varlıklarınızın sahipliğini ispatlamak adına, 12,18,24 kelimeden oluşan ve tohum kelimeler olarak adlandırılan, karışık kelimeler verilir. Milne’de benzer şekilde elinde 12 kelimelik bir serinin olduğunu duyurdu ve ara ara bu kelimeler hakkında ipucu vereceğini bildirdi.

Bilgisayar korsanları Milne’nin verdiği ipuçlarından yola çıkarak, sekizinci ipucu yayınlandıktan 44 saat sonra Bitcoin cüzdanı bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi. Milne’nin bunu yapmasındaki asıl amaç sadece zekice hazırlanmış bir bulmaca ile eğlenmek değil, bilgisayar korsanlarının sizin tohum kelimelerinin yarısını çözmesi durumunda tüm varlıklarınızı kaybedebileceğinizi ispatlamak oldu.

Bazı senaryolara göre, anımsatı kelimelerden hiçbirini bilmeden, bu kelimeleri doğru şekilde bulmak çok uzun yıllar alacaktır ancak Milne’nin bu senaryoda yayınladığı her ipucu, tüm kelimelerin ortaya çıkması için gerekli süreyi oldukça kısalttı.

Ayrıca, Bitcoin cüzdanı ele geçirildikten sonra 1 BTC için ödenen 0.01’lik yüksek işlem ücretine dikkat çeken Milne, hesabı ele geçiren kişinin başka bir korsandan önce davranmak için, hızlı bir şekilde hareket ettiğini ve bu şekilde yüksek işlem ücreti ödediğini belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner