Anasayfa Bitcoin Haberleri Bir Bitcoin Cüzdanı, Sahibinin İsteği Doğrultusunda Hacklendi

Bir Bitcoin Cüzdanı, Sahibinin İsteği Doğrultusunda Hacklendi

ABONE OL:google-news

Altana Dijital Para Fonu’nun CIO’su Alistair Milne, bu sabah Twitter üzerinden kendi kontrolünde olan ve içerisinde 1 Bitcoin (BTC) bulunan cüzdanın, bilgisayar korsanları tarafından hacklendiğini duyurdu. Aslında Milne daha önce Twitter üzerinden başlattığı bir bulmaca ile bu cüzdanın hacklenip hacklenmeyeceğini öğrenmek için, bilgisayar korsanlarından Bitcoin’nin çalınmasını istedi.

Bir kripto para cüzdanı oluştururken, ekosistem tarafından varlıklarınızın sahipliğini ispatlamak adına, 12,18,24 kelimeden oluşan ve tohum kelimeler olarak adlandırılan, karışık kelimeler verilir. Milne’de benzer şekilde elinde 12 kelimelik bir serinin olduğunu duyurdu ve ara ara bu kelimeler hakkında ipucu vereceğini bildirdi.

Bilgisayar korsanları Milne’nin verdiği ipuçlarından yola çıkarak, sekizinci ipucu yayınlandıktan 44 saat sonra Bitcoin cüzdanı bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi. Milne’nin bunu yapmasındaki asıl amaç sadece zekice hazırlanmış bir bulmaca ile eğlenmek değil, bilgisayar korsanlarının sizin tohum kelimelerinin yarısını çözmesi durumunda tüm varlıklarınızı kaybedebileceğinizi ispatlamak oldu.

Bazı senaryolara göre, anımsatı kelimelerden hiçbirini bilmeden, bu kelimeleri doğru şekilde bulmak çok uzun yıllar alacaktır ancak Milne’nin bu senaryoda yayınladığı her ipucu, tüm kelimelerin ortaya çıkması için gerekli süreyi oldukça kısalttı.

Ayrıca, Bitcoin cüzdanı ele geçirildikten sonra 1 BTC için ödenen 0.01’lik yüksek işlem ücretine dikkat çeken Milne, hesabı ele geçiren kişinin başka bir korsandan önce davranmak için, hızlı bir şekilde hareket ettiğini ve bu şekilde yüksek işlem ücreti ödediğini belirtti.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
KaynakDecyrpto
Semih Alkan
Semih Alkan
Semih Alkan, 1992 yılında Ankara’da doğdu. Atılım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezun olan Semih, öğrencilik yıllarında teknoloji haber editörlüğü yapmış daha sonra kripto paralara olan ilgisi onu bu konuda yazarlığa sürüklemiştir.

Bizi Takip Edin

914BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
17,285TakipçilerTakip Et
560AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar