Yükleniyor...

Lübnan Krizi, Bitcoin Benimsenmesini Arttırıyor

Lübnan Lirası, iki haftadan kısa bir sürede satın alma gücünün %50'sini kaybettiği için, ülkenin derinleşen parasal krizi nedeniyle değer kaybetmeye devam ediyor.

Bir Lira Bir Satoshi Değerinde Lübnan Krizi Bitcoin Benimsenmesini Arttırıyor

Lübnan Lirası, iki haftadan kısa bir sürede satın alma gücünün %50’sini kaybettiği için, ülkenin derinleşen parasal krizi nedeniyle değer kaybetmeye devam ediyor.

Lübnan, esasen ülkedeki siyasi çalkantılar nedeniyle bir yıldan uzun süredir parasal bir krize tanık oluyor. Resmi olmayan raporlar, Lübnan poundu veya lirasının iki haftadan kısa bir sürede satın alma gücünün %50’sini kaybettiğini gösteriyor. Şimdilerde Lübnan poundunun değeri, tek 1 satoshi değerine ulaştı. The Bitcoin Standard’ın yazarı, kripto para savunucusu Saifedean Ammous; “son on gün içinde değerinin yarısını kaybettikten sonra, Lübnan lirasının 1 satoshi değerine geldiğini” iddia etti. Ulusal para birimi değeri: 0,000093 dolar olan tarihi bir düşük seviyede.

Lübnan Vatandaşları Kripto Paraya Yöneliyor

Lübnan parasının değerinin kabaca bir yılda yaklaşık %86 düştüğü bildiriliyor. Uzun süredir devam eden ekonomik yanlış politikalar; bu para birimi için paralel bir piyasanın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Vatandaşlar siyasi çalkantıların, ülkedeki mevcut parasal krize yol açtığını iddia ediyor. Hızlanan para krizi Lübnan’daki günlük hayatı derinden etkiledi ve ülke şimdi pandemik kısıtlamaların ardından tek uluslararası hava alanını açmaya çalışırken bir göç dalgasına hazırlanıyor. Ekonomik çalkantı, ülke gençliğinin kripto para birimine olan ilgisini artırdı.

Lübnan Krizi, Bitcoin Benimsenmesi İçin Sağlam Bir Durum Sunuyor

Lübnan, dünyada aşırı enflasyon ve parasal krizden muzdarip tek ülke değil. Daha önce, Afrika ülkesindeki bankalar kapanmış ve insanların çekebileceği miktarın üstüne bir sınır koymuşlardı. Ülkedeki mevcut kriz, insanların merkez bankasının para birimine güvenmekten ziyade, neden merkezi olmayan kripto para birimini benimsemeleri gerektiğine dair bir örnek sunuyor. Lübnan vatandaşları, devam etmekte olan parasal krize karşı protestolarını sürdürüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner