Yükleniyor...

Birleşik Arap Emirlikleri, Küresel Kripto Devlerini Ülkeye Çekme Amacıyla Lisans Vermeyi Planlıyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yerel mevzuatta değişiklikler yaparak Binance gibi küresel kripto para devlerini cezbetmeyi planlıyor ve ciddi bir şekilde kripto para madenciliğine başlamak istiyor.

united arab emirates flag 3d rendering blue sky building background

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yerel mevzuatta değişiklikler yaparak Binance gibi küresel kripto para devlerini cezbetmeyi planlıyor ve ciddi bir şekilde kripto para madenciliğine başlamak istiyor.

Bloomberg, Birleşik Arap Emirlikleri hükümetinin kripto para birimi alanında çalışan büyük küresel şirketlerin ülkede geniş çapta faaliyet göstermesine izin verecek federal lisanslar vermeyi planladığını bildirdi. Bir kaynak Bloomberg’e verdiği demeçte, BAE’nin daha fazla VASP (sanal varlık hizmeti sağlayıcısı) davet ederek Singapur ve Hong Kong gibi kripto merkezlerini geride bırakmak istediğini söyledi. Ayrıca ülke, kripto para madenciliği için bir ekosistem oluşturmayı planlıyor.

Şu anda, yerel düzenleyici, VASP’lerin ülkede iş kurmasını sağlayacak mevzuatta yapılan değişiklikleri tamamlıyor. Bu bilgiyi paylaşan hükümet yetkilisi isimsiz kalmayı tercih etti.

En büyük ticaret hacmine sahip küresel kripto ticareti devi Binance, BAE’de daha sağlam bir varlık oluşturmayı amaçlayan şirketlerden biri. Bu tür şirketlerin geniş çapta çalışmasına izin veren BAE, Hong Kong ve Singapur gibi küresel kripto merkezleriyle rekabet edebilir; bu iki ülke de kripto şirketlerinin orada tam ölçekte çalışmasına izin verecek düzenlemeler hazırlıyor. BAE’deki bazı bölgeler, çalışma ve vergi ödemelerine izin veren bir dizi VASP’yi zaten lisansladı. Dubai’de yaklaşık 22 kripto platformuna lisans verildi.

Aynı zamanda Bloomberg, BAE hükümetinin düzenlemesinin dolandırıcılık, kara para aklama ve kripto paranın suç kullanımıyla ilgili noktaları içerdiğini söylüyor. Yetkililer, VASP’leri yasaklamak yerine bu alanı düzenlemeyi tercih ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner