Yükleniyor...

Birleşik Krallık Düzenleyicisi FCA, Kripto Varlık Tanıtımlarına İlişkin Taslak Kurallar Yayımladı

Birleşik Krallık düzenleyicisi, kripto varlıkların pazarlanmasına ilişkin kısıtlamaların yer aldığı taslak kurallar yayımladı.

birlesik krallik duzenleyicisi fca kripto varlik tanitimlarina iliskin taslak kurallar yayimladi t

Birleşik Krallık düzenleyicisi, kripto varlıkların pazarlanmasına ilişkin kısıtlamaların yer aldığı taslak kurallar yayımladı.

Birleşik Krallık Finansal Yönetim Otoritesi (FCA), kripto varlık reklamlarına yönelik kısıtlamaların artırılacağı açıklamalarının ardından yeni bir taslak yayımladı. Taslak esas olarak, sadece ilgili riskleri anlayan ve yeterli bilgi ve deneyime sahip olan yatırımcıların reklamlara erişebilmesini hedefliyor. FCA konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Tüketicilerin [kripto varlıklara] yalnızca bilerek ve ilgili riskleri anlamak için yeterli bilgi ve deneyime sahip oldukları değerlendirildikten sonra erişmelerini istiyoruz.”

Bu çerçevede kripto varlıklara, diğer yüksek riskli varlıklar ile aynı şekilde bir reklam politikasının uygulanması önerildi. Buna göre şirketler, müşterileri uygun bir şekilde sınıflandırmalı ve  tüketicinin yatırım bilgisini ve deneyimini dikkate almalıdır.

FCA, 23 Mart tarihine kadar taslağa ilişkin geri bildirimleri kabul edecek. Bu yaz itibariyle ise, kuralların onaylanması bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner