Yükleniyor...

Bitcoin, 1 Saat İçinde 4.000 Dolar Yükseldi! Yükselişin Arkasında Ne Var?

Bitcoin fiyatı bugün TSİ 13:

bitcoin 1 saat icinde 4 000 dolar yukseldi yukselisin arkasinda ne var

Bitcoin fiyatı bugün TSİ 13:00 itibariyle büyük bir sıçrama kaydetti. 44.000 dolar seviyelerinden işlem gören Bitcoin, sadece bir saat içinde 4.000 dolar ekleyerek 48.000 dolara yükseldi. Kripto para topluluğu bu hareketi heyecanla karşıladı.

Bybt verilerine göre short pozisyona sahip olarak yatırımcılar, fiyattaki yükselişle birlikte tasfiye edildi. Tasfiye edilen pozisyonlar ise 241 milyon doları buldu.

Bitcoin Fiyatı Neden Arttı?

Söz konusu fiyat artışı ise El Salvador’un ilk Bitcoin’ini çıkardığını duyurmasının ardından geldi. Bilindiği gibi ülke, volkanik enerjiyi kullanarak Bitcoin madenciliği yapmak üzere çalışmalara başlamıştı. Şimdi ise Bukele, testlerin sürdüğünü ancak Bitcoin madenciliğinin resmi olarak başladığını kaydetti. Ülke şu ana kadar 0.0059 BTC çıkardı.

Fed Başkanı Powell, dün stablecoin’leri yasaklamayacaklarını açık bir şekilde ifade etmişti. Açıklamanın ardından piyasa rahat bir nefes almış ve 44.000 dolar seviyelerini yeniden geri almıştı.

Diğer taraftan, Twitter’daki kripto topluluğu ise söz konusu artışın arkasında büyük bir kurumsal alımın olabileceği şeklinde spekülasyonda bulundu. Bazıları ise gelecek bir Bitcoin ETF onayının fiyatlaması olabileceğini öne sürdü. 

Bununla birlikte temel ve teknik analistler de Bitcoin’de yükselişe işaret etmişti. Birçok platformdan alınan zincir üstü veriler, balinaların yoğun bir şekilde birikim yaptığını gösteriyordu. Ayrıca birçok teknik analiz ise Bitcoin’in 40.700 dolar seviyesini aşağı kırmamasını ise olumlu bir sinyal olarak değerlendirmişti.

Bitcoin yayın saati itibariyle 47.000 dolar seviyesini korumaya devam ediyor ve yayın saati itibariyle 47.279 dolar seviyesinden işlem görüyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner