Yükleniyor...

Bitcoin 10.000 Dolar Seviyesini Neden Kıramıyor?

Bitcoin'in (BTC) fiyatı yaklaşık bir buçuk aydır 9.

bitcoin bitcoin direnc seviyesi

Bitcoin’in (BTC) fiyatı yaklaşık bir buçuk aydır 9.500 dolar seviyesinin ortalarında yer alıyor. BTC defalarca 10.000 dolar seviyesini kırmak için denemelerde bulunsa da her seferinde bir red ile karşılaştı. Yaşanılan en son reddetme baz alınarak yapılan değerlendirmeler sonucunda, bu reddetmeler bazı madenciler tarafından destekliyor.

2020 yılının başlarında, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, önceki yıl belirlenen düşük seviyelerden güçlü mitinglere girdi. Tüm işaretler yeni bir yükseliş eğilimi oluşturmaya işaret ediyordu. Göstergeler inanılmaz derecede yükseliş fiyat hareketini destekliyordu. Ancak daha sonra pandeminin ortaya çıkması ve 12 Mart tarihinde yaşanılan “Kara Perşembe” olarak adlandırılan büyük çöküş sonrası Bitcoin ile birlikte birçok kripto varlık değer kaybetti.

Madencilerin BTC Fiyatı Üzerindeki Etkisi

Bitcoin’de yaşanan yarılanma etkinliği sonrası, geçmiş tecrübelere bakılarak madencilerin ellerindeki BTC’leri tutmaları ve Bitcoin’in fiyatlanmasını beklemeleri gerekiyor. Ancak bu yarılanma sonrası diğer yarılanmalara göre farklılık gösterdi ve Bitcoin’in her 10.000 dolar denemesinde madenciler varlıklarını ellerinden çıkarıyor. Bunun sonucunda da arz talep dengesi ile fiyatlanan Bitcoin’in fiyatı düşüyor.

Madenci kâr marjları, Bitcoin’in piyasa değeri ve üretim maliyetine göre şekillenir. Kısaca Bitcoin’in fiyatı, enerji ve işletme maliyetlerinin üzerine çıkarsa madenciler kazanabilir. Ancak yaşanan yarılanma sonrası blok başına verilen BTC miktarı 12.5 BTC’den 6.25 BTC seviyesine indi. Bununla birlikte daha az verimlilik ile çalışan madenciler cihazlarını kapatmak zorunda kaldı.

Açıklanan bir teoriye göre güçlü madenciler, zayıf madencilerin hali hazırda güçlükle üretime devam ettikleri bu süreçte, ellerindeki Bitcoin’leri satarak, zaten güçsüz durumda olan madencileri tamamen piyasadan çekmek istiyorlar.

Yapılan bu satışların sebebi ne olursa olsun, Bitcoin’de yaşanan bu durum bir süre sonra düzelecektir. Zayıf madencilerin ağdan temizlenmesi ile birlikte, daha sağlıklı madencilik havuzları olacak ve boğa piyasasına giriş başlayacaktır.

Bitcoin (BTC) yazım itibari ile 9.405 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner