Yükleniyor...

Bitcoin, 13. Yaşını Kutluyor

Kripto topluluğu, 3 Ocak 2009’da Genesis blok olarak adlandırılan ilk Bitcoin blokunun çıkarıldığı günü kutluyor.

bitcoin 13 yasini kutluyor

Kripto topluluğu, 3 Ocak 2009’da Genesis blok olarak adlandırılan ilk Bitcoin blokunun çıkarıldığı günü kutluyor.

Bugün, Bitcoin’in Genesis blok olarak da adlandırılan ilk bloku çıkarıldı. Bitcoin’in doğum günü, kripto topluluğunun önde gelen isimleri tarafından kutlandı ve kutlanmaya da devam ediyor. 

3 Ocak 2009’da Bitcoin’in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto, Sourceforge’da ilk 50 Bitcoin’i içeren Genesis bloku yayınladı. Ayrıca bloka İngiltere’nin Times gazetesinden bir manşetten bir alıntı bıraktı:

“The Times 03/Jan/2009 Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde.”

Bitcoin’in arkasındaki konsept, bankaları suçladıkları 2008 mali krizinin ardından ortaya çıktı. Satoshi, modern bankacılık sisteminin hayranı değildi. Daha toplum odaklı bir dijital para birimi yaratmayı seçti ve yozlaşmış ve güvenilmez olarak gördüğü bankaları ve karanlık aracıları ortadan kaldırmak istedi.

İlk blokun yayımlanmasından 13 yıl sonra Bitcoin neredeyse 900 milyar dolarlık piyasa değeriyle hala güçlü. Bitcoin ayrıca 1 trilyon dolarlık piyasa değerine en hızlı ulaşan varlık/kurum oldu. Şimdi ise milyarderler, bankalar, ünlüler, hükümetler ve şirketler tarafından tutulan hatta hükümetler tarafından resmi para birimi ilan edilecek bir konuma gelmeyi başardı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner