Yükleniyor...

Bitcoin’in Hash Oranı Yeni Bir Zirveye Ulaştı

Bitcoin hash oranınında yeni bir zirve görüldü.

bitcoinin hash orani yeni bir zirveye ulasti

Bitcoin hash oranınında yeni bir zirve görüldü. 

BitInfoCharts verilerine göre, Bitcoin’in hash oranı saniyede 203.5 exahash ile yeni bir rekora ulaştı. Hash oranı, madencilik yapmak ve ağın güvenliğini sağlamak için gereken toplam bilgi işlem gücünü temsil ediyor. 

bitcoinin hash orani yeni bir zirveye ulasti 5
Kaynak: BitInfoCharts

20 Haziran’da, ağın hash gücü saniyede 58.4 exahash ile yerel bir dip yapmıştı. Ancak Çinli madencilerin, dünyanın dört bir yanına özelikle de ABD, Kazakistan ve Rusya gibi diğer ülkelere göç etmesiyle hızlı bir şekilde toparlanmayı başardı. Ekim ayında ABD, Çin’i geçerek dünyanın en büyük Bitcoin madencilik merkezi haline geldi. 

Enerji Tartışmaları Sürüyor

Diğer taraftan, Bitcoin’in enerji tüketimi ile ilgili tartışmalar ise devam ediyor. Dijital trendlerin olumsuz sonuçları hakkında içerik üreten Digiconomist, Bitcoin’in enerji tüketimine ilişkin bazı veriler paylaştı. Bitcoin’in, 2021 boyunca 134 TWh, neredeyse Arjantin kadar elektrik tüketmesi, birçok çevrecinin Bitcoin madenciliğinin iklim üzerindeki olumsuz etkisinden şikayet etmesine neden oldu. Bitcoin topluluğu ise bu eleştirilere yanıt olarak, merkez bankacılığı sistemi öne sürüyor ve sistemin tümüyle Bitcoin’in tükettiği enerjiden çok daha fazlasını tükettiğine dikkat çekiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner