Yükleniyor...

Bitcoin, 20 Bin Doları Geçip Güçlü Bir Şekilde Yoluna Devam Edecek! İşte Nedenleri!

Bitcoin’in fiyatı yükselmeye devam ederken, birçok kişi bu seferki yükselişin öncekilerden farklı olup olmadığını merak ediyor.

Bitcoin BTC

Bitcoin’in fiyatı yükselmeye devam ederken, birçok kişi bu seferki yükselişin öncekilerden farklı olup olmadığını merak ediyor. Bu rallinin 2017’deki ralliye benzer olup olmadığına gelin daha yakından bakalım.

Birçok uzmanın da belirttiği gibi, Bitcoin’in 10.000 dolarlık temel psikolojik fiyat noktasının üzerine çıkması, kripto para biriminin tüm zamanların en yüksek seviyesine kolayca ulaşabilmesi getiren Tom Lee’nin de belirttiği gibi FOMO ile mümkün.

Şu Anda Bireysel Olmayan Yatırımcılar Sürücü Koltuğunda

Bitcoin, 2017 yılının sonlarında ana akımın gündemine girdi. O zamanlar, fiyatı yaklaşık 20.000 dolar seviyesine ulaştıran tarihi yükseliş, özellikle bireysel yatırımcılar sayesinde gerçekleşti. Ancak, Google Trends’e göre bu sefer durum oldukça farklı.

Google’da “Bitcoin” için yapılan aramaların sayısı, 2017’dekinin sadece yüzde 10’u civarında. Diğer bir deyişle, bireysel yatırımcı tarafında FOMO henüz başlamamış. Yani halkın alım baskısıyla Bitcoin fiyatı çok daha yükselebilir.

Öte yandan, Bitcoin’e olan kurumsal talep artmış durumda. 17 Haziran itibarıyla, CME Grubu’ndaki Bitcoin vadelileri 26.555 BTC ya da yaklaşık 246 milyon dolar tutarındaki 5.311 sözleşmeyi gördü.

CME Group, geçtiğimiz günlerde attığı tweet ile “CME Bitcoin (BTC) vadeli işlemleri kurumsal ilginin arttığını gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

GBTC fiyat primi ve Bitcoin türev borsası BitMEX’in hacmindeki artış piyasaya “akıllı para”nın aktığını gösteriyor.

Ağın Temelleri Hiç Olmadığı Kadar İyi

Bitcoin hash rate’i Cuma günü 65 milyon TH/s’nin üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Bir başka deyişle. Bitcoin, her zamankinden daha güvenli ve ağı etkilemek için şu anda yeterli bilgisayar gücü bulmak oldukça zor.

Ayrıca, hash rate’e ek olarak günlük zincir içi işlem hacmi, blok boyutu ve diğer metrikler her zamankinden daha fazla insanın Bitcoin kullandığını doğruluyor.

Ek olarak, ağ işlem ücretleri 2017’ye kıyasla nispeten daha düşük kaldı. Bu da SegWit gibi optimizasyonların, Lightning Network gibi zincir dışı ölçeklendirme çözümlerinin işe yaradığını gösteriyor.

Bitcoin Blok Ödüllerindeki Yarılanmaya Daha 11 Ay Var

Bek rakamlı ralli, 2020’nin Mayıs ayında gerçekleşecek olan Bitcoin blok ödülü yarılanmasından önce görüldü. Yarılanma sonrası, madencilik blok ödülleri 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşürülecek doğal olarak ağda bulunan madencilerin çıkardığı Bitcoin miktarı azalmış yani Bitcoin enflasyonu düşmüş olacak.

İlginç bir şekilde, bir önceki yarılanma 2016’nin yazında gerçekleşti ve fiyatın yarılanmaya tepki vermesi bir yıldan daha uzun bir süre önce gerçekleşti. PlanB olarak bilinen popüler bir Bitcoin analisti, yatırımcıların bu kez arzda beklenen düşüş için beklemeyebileceğini öne sürüyor:

Önden koşma Etkin Piyasa Hipotezi ile uyumlu olacak: S2F’ye inanıyorsanız ve BTC’nin 50 bin dolar olacağına inanıyorsanız, neden bekleyesiniz ki?

Daha Büyük Makroekonomik Resim

Tabii ki, gün içi BTC fiyat hareketleri uzun vadeli yatırımcılar için önemli değil. Yani HODL’slar (Keskin düşüş ya da yükselişte satış yapmayanlar), Bitcoin’in uzun vadede daha iyi performans göstereceğinden eminler ve ellerindeki Bitcoin’i satmadan tutmaya devam ediyorlar.

18 Haziran’da Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi, ekonominin gelişmemesi halinde parasal bir teşvikin yolda olduğunu belirtti. Bu, finans sektörü tarafından alkışlanan güvercin yaklaşımıdır (Dovish). Güvercin terimi, global krizden çıkışın büyüme yönünde mali gevşeme ve düşük faiz ortamında mümkün olduğunu savunan taraflar için kullanılmaktadır.

Aynı zamanda Draghi, ABD Merkez Bankası Başkanı Donald Trump tarafından eleştirildi ve Federal Rezerv Bankası’nın faiz oranlarını artırmaya devam edebileceğini öne sürerek bunun ABD’ye karşı yapılan haksız Avrupa rekabetini artıracağını söyledi.

Morgan Creek’in kurucu ortağı Anthony Pompliano, faiz oranlarının daha düşük ve daha fazla fiat para biriminin basılmasının Bitcoin’i daha da kıt hale getireceğini tweetledi:

Oranları düşürün.

Para basın.

BTC’yi daha kıt hale getirin.

Bitcoin Long, Bankacılar Short!

Bu nedenle, en büyük makroekonomik tablo, sabit değerli dijital altın (BTC) için sürekli değer kaybeden fiat para birimlerini damping eden Bitcoin yatırımcıları için iyi duruyor. Dahası, yatırımcılar için Bitcoin, arzın sabit ve şeffaf olduğunu değil, aynı zamanda hiçbir otoritenin kontrol edemediği, dünyanın ilk nötr, açık erişimli parası konumunda.

Başka bir deyişle, internetin bilgiye erişim durumuna yaptığını Bitcoin paraya yapmaya başlamış durumda.

Daha güçlü ve her geçen gün daha da güçlenen bir ağın temelinin yanısıra, kurumsal ilginin artmasıyla birlikte tarihi Bitcoin piyasa döngüleri ve fiat para birimlerinin giderek değersizleştiği dünyamızda, Bitcoin fiyatı 2017’de gördüğünden çok daha yüksek seviyelere çıkabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner