Yükleniyor...

Bitcoin mi Altın mı?

Öncü kripto para birimi Bitcoin, son birkaç haftadır sert bir şekilde yükseliyor.

Bitcoin mi Altın mı

Öncü kripto para birimi Bitcoin, son birkaç haftadır sert bir şekilde yükseliyor. Bitcoin, sadece bu ay değerini yüzde 26 artırarak 8.000 dolardan 10.000 dolara kadar yükseldi.

Bitcoin mi Altın mı?

Politik ve ekonomik gerilimlerin artmasıyla Bitcoin ağırlıklı olarak bir değer deposu olan altın ile karşılaştırılır oldu. Peki Bitcoin mi altın mı? Hangisi daha üstün? Gelin bu soruların cevabına daha yakından bakalım.

Bitcoin Altından Daha mı İyi?

Bitcoin fiyatındaki güçlü pump, kripto para biriminin şu anda neden bu kadar iyi performans gösterdiğine dair spekülasyonlara neden oldu. Dünya genelinde politik ve ekonomik gelirimler giderek artıyor. Bu da insanların altın ve Bitcoin gibi daha güvenli limanlara yönelmesine neden oluyor.

Bitcoin, Hong Kong’daki son protestolar sırasında ülkede yüksek primle fiyatlandı. Bu, insanların hükümetler ve bankalar tarafından tehdit altındayken nereye yöneldiklerine dair oldukça iyi bir örnek.

Artan politik ve ekonomik gerilimler altın fiyatların son dönemde oldukça güçlü bir şekilde artmasına neden oldu ve yılın başından bu yana altın neredeyse yüzde 10 değer kazandı. 1.400 dolara varan yükseliş sonrası altın son 6 yılın en yüksek seviyesini görmüş oldu. İnsanlar, fiat para birimleri ve hisse senedi gibi geleneksel yatırımlara artık daha az güven duyuyorlar. Çünkü altın gibi Bitcoin de yılın başından bu yana değerini yüzde 185 artırdı. Ancak altından daha iyi performans gösterdi.

Bu noktada, belirtmek isteriz ki altın ve Bitcoin arasında önemli bir fark bulunuyor. Bitcoin, saf parasal bir değere sahipken, altın bir değer deposu olarak değerine ek olarak endüstriyel bir talebe sahip.

Peach Inc’de yazılım mühendisi olan Vijay Boyapati de bu görüşte ve Bitcoin’in daha üstün olduğu görüşünde:

Altının fiyatının büyük çoğunluğu, tıpkı Bitcoin gibi parasal primdir. Endüstriyel kullanım bu primi hiçbir şekilde korumaz/etkielemez. Bu prim, Bitcoin’in altından bile üstün olduğu bir değer deposu olmasına dayanıyor.

Az Bulunan Bir Şey Her Zaman Değerlidir

Altının bu denli değerli olmasının en önemli nedeniyse dünyada az bulunan bir maden olmasından kaynaklanıyor. En önemlisi ise binlerce yıldır bu pozisyonunu koruyor. Ancak birçok uzmana göre işlevsel olarak fiziki bir değer deposu olan altının Bitcoin karşısında pek bir şansı bulunmuyor. Zaman içerisinde, tıpkı altın gibi Bitcoin’in bir değer deposu haline gelmesi ve kullanılması bekleniyor.

Dünyada az bulunan bir şey her zaman değerlidir. Aslen bir süs eşyası veya takıdan öteye geçemeyen altının değerli olmasının nedeni de tam olarak budur. Bitcoin de az bulunan bir varlıktır. En fazla 21 milyon adet üretilmek üzere tasarlanmıştır. Bu, Bitcoin’in zaman içerisinde altından bile daha değerli olabileceği anlamına geliyor.

Şu andan dünyada deneysel olarak kullanılan Blockchain teknolojisi ve kripto para kavramı ilk olarak Bitcoin ile ortaya çıktı ve gelecekte Bitcoin bu teknolojinin ve kavramın her zaman başını çekecek. Bu da Bitcoin’in altın kadar bilinir bir varlık olma ihtimalini güçlendiriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner