Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Bitcoin Haberleri Bitcoin ABD'nin Ulusal Para Birimi Olabilir mi?

Bitcoin ABD’nin Ulusal Para Birimi Olabilir mi?

ABONE OL:google-news

Geçtiğimiz gün sizlere bildirdiğimiz üzere, iş zekası, mobil yazılım ve bulut tabanlı hizmetler sağlayan ABD merkezli şirket MicroStrategy, 425 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) aldıklarını açıkladı. Kendilerini yaklaşan enflasyondan korumak için Bitcoin aldıklarını belirten şirket, son on yıldır altını tercih etmelerine rağmen, Bitcoin’i de bir değer deposu olarak gördükleri için bu sefer tercihlerini lider kripto paradan yana kullandılar.

Bitcoin, Ulusal Para Birimi Olabilir mi?

Amerikan ekonomisinin mevcut durumundan dolayı, Bitcoin’i ulusal para olarak benimseyecek ilk ülke olacağını idda eden Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Jason Williams’ın açıklamasından sonra, piyasalarda Bitcoin gerçekten ulusal para birimi olarak kabul edilebilir mi tartışması ateşlenmiş oldu.

Yazım sırasında dünyadaki hiçbir ülke Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul etmedi ancak başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülke düzenleyici yasalar ile bir şekilde Bitcoin’i kabul etmek ya da denetim altına almak istiyor. Bitcoin’in ulusal para birimi olarak kabul edilmesi için, öncelikle kurumsal yatırımcıların ve önde gelen geleneksel teknoloji şirketleri tarafından benimsenmesi gerekiyor.

Bitcoin her geçen gün perakende ve kurumsal yatırımcılar tarafından daha fazla değer deposu olarak görülmeye başladı. Özellikle küresel salgın haline gelen Covid-19’dan sonra, birçok yatırımcı güvenli liman olarak Bitcoin‘i seçerek, yatırım tercihlerini lider kripto paradan yana kullandılar. ABD ve Çin hükümeti arasındaki ticaret savaşları, yaklaşan ABD seçimleri ve diğer temel faktörlerden dolayı, dolar oldukça zayıfladı. Bu yüzden yatırımcılar doğal olarak altın, gümüş gibi değer deposu olarak görülen varlıklara yatırım yapmayı tercih ediyor.

Yatırımcıları şu an için en çok korkutan durum, Bitcoin’in zaman zaman yaşadığı oynaklık. Ancak, özellikle kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i daha çok tercih etmeleri ile birlikte, dalgalanmalar azalacak ve sınırlı arza sahip olan BTC, potansiyel yükselişini gerçekleştirecektir. Ancak bu noktaya gelebilmesi için Bitcoin’in halen aşması gereken engeller mevcut.

Bitcoin’in ulusal para birimi olarak tanınması, gerçekleşmesi oldukça yüksek olasılıklar arasında yer alıyor. Ancak Bitcoin’in doğası gereği, hiçbir ülke tarafından ulusal para birimi olarak kabul edilmese de, her zaman değerli olmaya devam edecektir.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
KaynakZycrypto
Semih Alkan
Semih Alkan
Semih Alkan, 1992 yılında Ankara’da doğdu. Atılım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezun olan Semih, öğrencilik yıllarında teknoloji haber editörlüğü yapmış daha sonra kripto paralara olan ilgisi onu bu konuda yazarlığa sürüklemiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
26,549TakipçilerTakip Et
1,030AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar