Yükleniyor...

Bitcoin Ağının Thermocap’i 20 Milyar Dolara Ulaşarak Yeni Bir Rekor Kırdı

Madencilerin Bitcoin ağından kazandığı toplam geliri temsil eden thermocap yeni bir rekor kırdı.

Madencilerin Bitcoin ağından kazandığı toplam geliri temsil eden thermocap yeni bir rekor kırdı. Blockchain analiz şirketi Glassnode tarafından yayınlanan rapora göre Bitcoin ağının thermocap’i 15 Ocak 2021 itibariyle 20 milyar dolara ulaşarak önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Blok ödüllerine madencilerin işlemleri onaylamaları karşılığında elde ettiği işlem ücretleri de eklenince termo kapitalizasyon (Thermocap) metriğini elde ediliyor.

Bitcoin ağının termo kapitalizasyonu 2019 yılının Ekim ayında 15 milyar dolara ulaşarak önemli bir kilometre taşını geride bırakmıştı. Ağın toplam gelirinin 10 milyar dolar artarak 25 milyar dolar seviyesine ulaşması ise bir yıldan daha uzun sürdü.

Bitcoin ağında blok ödülleri şu anda madencilik gelirleri açısından aslan payını oluşturuyor. Ancak her dört yılda bir otomatik gerçekleşen blok ödülü yarılanmaları nedeniyle bir süre sonra blok ödülü geliri madenciler için yetersiz kalacak.

Blok ödüllerinin kârlılığını yitirmesiyle madenciler için işlem ücretlerinin için ön plana çıkması bekleniyor. Bitcoin ağındaki ortalama işlem ücreti haberimizin hazırlandığı sırada 17 dolar seviyesindeydi. BTC ağında işlem ücreti rekoru ise 22 Aralık 2017’de 55.16 dolarla kırılmıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner