Yükleniyor...

Bitcoin Artık Eski Bitcoin Değil!

Ünlü kripto para analisti Willy Woo, Bitcoin'in 2017'deki haliyle şimdiki halini karşılaştırdı ve çarpıcı bir sonuca vardı.

Bitcoin BTC

Ünlü kripto para analisti Willy Woo, Bitcoin’in 2017’deki haliyle şimdiki halini karşılaştırdı ve çarpıcı bir sonuca vardı. Woo, özellikle Bitcoin için birçok kişinin göz ardı ettiği bir konuya dikkat çekiyor: Bitcoin ağının ölçek kazanmış olması.

Bitcoin, bu yıl zirve seviyesinden yaklaşık yüzde 70 oranında değer kaybetti, ancak Bitcoin ağı sessizce ölçek kazandı. Bitcoin ağındaki tıkanıklık oranı geçen hafta yüzde 95’lere ulaştı, ancak Bitcoin işlem ücretlerinde herhangi bir belirgin artış meydana gelmedi. İşlem ücretleri 200 milyon dolar gibi büyük işlemler için bile yaklaşık olarak 0.1 dolar seviyesinde kaldı.

Woo, attığı bir tweet ile 2017’nin Aralık ayında Bitcoin’in fiyatının 20 bin dolarla zirve yaptığı dönemi ve bugününü karşılaştırdı. Analist, 2017’de ağdaki tıkanıklığın yüzde 85’lere ulaştığını ve işlem ücretlerinin 30 dolara dayandığına dikkat çekerek ağın bugün yüzde 95 olan tıkanıklığına rağmen işlem ücretlerinin 0.1 dolar seviyesinde kalmasını ortaya koyuyor.

Analist, hiç kimse farkında olmasa da Bitcoin blok zincirinin yüzde 95 doluluğa ulaştığını, ücretlerin ve onaylanma sürelerinin ise nominal kaldığını belirtiyor. Bu yılın Bitcoin’inin 2017’deki Bitcoin olmadığını ve protokolün sessizce geliştiğini ifade ediyor.

Bitcoin blok zincirinin bu denli rahatlamış olması ise SegWit teknolojisinin benimsenmesinden kaynaklanıyor. Ekim ayının başlarında Bitcoin ağında SegWit teknolojisinin kullanımı tüm ağa oranla yüzde 53’ü aştı. İşlem ücretlerinin tavan yaptığı 2017 Aralık ayında ise SegWit’in kullanım oranı yüzde 10 düzeyine dahi ulaşmamıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner