Yükleniyor...

Blockchain Mühendislerine Olan Talep Yüzde 400 Arttı!

Hired'in derlediği ve CNBC'nin paylaştığı 2018 Maaş Raporu'na göre bir Blockchain mühendisinin ortalama kazancı yıllık 150.

Blockchain Mühendisleri

Hired’in derlediği ve CNBC’nin paylaştığı 2018 Maaş Raporu’na göre bir Blockchain mühendisinin ortalama kazancı yıllık 150.000-175.000 dolar arasında değişiyor.

Yazılım mühendisi maaşı ortalama 135 bin dolar. Yani bir Blockchain mühendisinin maaşı yazılım mühendisine kıyasla bir hayli yüksek. Bu rakamın yüksek olmasının nedeni ise Blockchain işe alım talebinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Blockchain mühendislerinin maaşı hemen hemen yapay zeka (AI) uzmanları ile aynı düzeyde. Blockchain mühendislerinin maaşı birçok mühendislik dalına göre de bir hayli yüksek.

Hired CEO’su Mehul Patel CNBC’ye şunları söyledi:

Blockchain için talep oldukça yüksek. Blockchain mühendislerinin maaşlarının yüksek olmasının nedeni bu. Yazılım mühendislerine olan talep ise oldukça düşük.

2017’den itibaren Blockchain rolleri için veri sağlandığını belirten Hired, talebin o zamandan bu yana yüzde 400 yükseldiğini söylüyor.

CNBC, henüz gelişmekte olan sektörün uzmanları için talebi Facebook, Amazon, IBM ve Microsoft gibi küresel teknoloji devleri körüklüyor. Hired, CNBC’ye yaptığı açıklamada sistem mühendisi, backend mühendisi, çözüm mimarı gibi daha genel roller için verilen pek çok iş ilanında Blockchain’in yeteneğinin aranan ve arzu edilen bir yetenek olduğunu söylüyor.

Hired’in araştırma raporu Blockchain mühendislerine olan talebin San Francisco Bay Area, New York ve Londra’da en yüksek seviyede olduğunu ortaya koyuyor. Hired’e göre rapor, yaş ve ırk verilerini içerecek şekilde isteğe bağlı bir demografi araştırmasının yanı sıra 420.000 iş görüşme talebine dayalı olarak birçok yerdeki teknoloji çalışanlarını kapsıyor.

Ağustos ayında işe alım firması Robert Walters tarafından yayınlanan bir analizde, Blockchain iş endüstrisinin Asya’da sürekli bir yükseliş eğilimi gösterdiği görülmüştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner