Yükleniyor...

Bitcoin Balinaları Neden Piyasayı Manipüle Ediyor? BTC Borsalarının Karanlık Yüzü!

Bitcoin (BTC) yana doğru hareket ettiğinde kripto para borsaları ve Bitcoin balinaları çok fazla para kazanmıyor.

BTC manipülasyon

Bitcoin (BTC) yana doğru hareket ettiğinde kripto para borsaları ve Bitcoin balinaları çok fazla para kazanmıyor. Bu yüzden Bitcoin balinaları piyasaları kötü bir şekilde manipüle ediyor.

Bitcoin’in popülaritesi son birkaç ay içinde arttı. Perakende yatırımcılar her zaman BTC’yi benimserken, kurumsal yatırımcılar önemli ölçüde Bitcoin ile ilgilenmeye başladı.

Yeni perakende yatırımcılar da dahil olmak üzere, kripto para piyasasında manipülasyonların olabileceği herkes tarafından biliniyor. Şimdiye kadar, Bitcoin’in ani sıçramaları ve kontrolsüz düşüşler perakende yatırımcılara çok fazla zarar vermiştir.

BTC Balinaları Piyasa Manipülasyonunu Nasıl Yapıyor?

Bitcoin (BTC) balinalarının sadece kazalardan sorumlu olduğu bir efsanedir. Balinalar piyasaları hem ayı tuzağı hem de boğa tuzağı ile kontrol ederler. Ayı tuzağına neden olurlarsa, yatırımcıların erken satış yapmalarını sağlayabilirler. Eğer bir Boğa tuzağı söz konusu ise yatırımcıları çılgın şekilde satın almaya itebilirler. Böylece, Bitcoin balinaları trader’ların psikolojisi ile oynar. Fear veya FOMO, yatırımcıların yanlış kararlar almasına neden olur.

BTC borsalarının kendisi de bir balina olabilir. Özellikle kaldıraçlı işlemlerin yapıldığı türev borsalarında, yatırımcıların rekt olmasına neden olan işlemler yapılabilir. Bu sayede kripto para borsaları milyonlarca dolar kazanabilir.

Bu nedenle, şüphesiz perakende günlük işlem yapan trader’lar önemli ölçüde dezavantajlıdır. Çoğu insanın Bitcoin işlemlerinde para kaybetmesinin nedeni budur.

Manipülasyon İçin Kaç BTC’ye İhtiyaç Var?

Piyasa manipülasyonu büyük bir kelime gibi görünebilir. İnsanlar manipülasyonun milyarlarca dolarla ve sadece büyük şirketler tarafından yapılabileceğini düşünüyor. Ancak bu doğru değil.

BTC/USD için on beş dakikalık zaman aralığına bakacak olursak, çökme sırasında işlem gören hacim, sadece 3.500 BTC civarındaydı. Düşüş 5 dakikadan daha kısa sürede gerçekleşti.

3.500 BTC, yaklaşık 25 milyon dolara eşdeğerdir. Balinaların bu 3.500 Bitcoin’i satmalarına gerek yoktu. Satılan 2.000 BTC olsa bile, geri kalanlar FOMO ile yatırımcıları tarafından desteklenirdi.

Bu nedenle, Bitcoin balinaları 15 milyon dolar veya daha azıyla piyasa çökmesine neden olabilir. Her gün borsalarda gerçekleşen işlem büyüklüğüne kıyasla bu, küçük bir miktardır. Ancak balinalar için bu işlemlerin getirisi en az 100 milyon dolar olabilir!

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner