Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) 12 Yaşında! Dünden Bugüne Bitcoin’de Neler Oldu?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 3 Ocak 2009 tarihinde ilk blokunu (genesis blok) oluşturdu.

bitcoin btc 12 yasinda dunden bugune bitcoinde neler oldu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 3 Ocak 2009 tarihinde ilk blokunu (genesis blok) oluşturdu. Anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkarılan Bitcoin, o günden bu yana muazzam başarılar kaydetti ve kaydetmeye de devam ediyor.

Bir U.Today haberine göre, Bitcoin ağı, ilk Bitcoin blokunun Satoshi tarafından çıkarıldığı 3 Ocak 2009’da var olmaya başladı. Geçen ay Bitcoin, 600 milyon işlem sayısını aşarak önemli bir kilometre taşını aştı. İlk Bitcoin işlemi, Satoshi ve cypherpunk efsanesi Hal Finney arasında ilk Bitcoin bloğunun çıkarılmasından yaklaşık iki hafta sonra 12 Ocak 2009’da gerçekleşti.

Kripto para birimi taraftarı Andreas Antonopoulos’un belirttiği gibi, dünyanın ilk kripto para biriminin yaratılması birçok şeyi mümkün kıldı:

“Dünya sonsuza dek değişti. Para ve devletin ayrılması milyonlar, milyarlar için gerçek bir olasılık haline geldi. Satoshi, Hal Finney ve Bitcoin’e katkı sağlayan tüm isimler için teşekkür ederiz.”

Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey de Bitcoin’e mutlu yıllar diledi.

Dünyanın En Zengin Kişileri Arasında

Satoshi Nakamoto, dünyayı değiştiren eseri Bitcoin’in 12. doğum gününde dünyanın en zengin 33. kişisi olarak Sheldon Adelson, He Xiangjian ve Len Blavatnik’i geride bıraktı. Satoshi’nin hala hayatta olduğunu varsayarsak, tüm kripto paralarını saklasaydı net 39.15 milyar dolarlık bir servete sahip olacaktı.

Ne yazık ki, popüler finans dergileri tarafından derlenen popüler zengin listelerinde anonim isimlere yer verilmiyor.

Dünden Bugüne Bitcoin’de Önemli Kilometre Taşları

  • Neredeyse değersizken, 34.000 dolar seviyesine ulaştı (CoinGecko verilerine göre).
  • Piyasa değeri 637 milyar dolara ulaştı (Blockchain.com verilerine göre).
  • Bitcoin 601 milyon işlem gerçekleştirdi (Blockchain.com verilerine göre).
  • 18 milyon BTC üretildi (Blockchain.com verilerine göre).
  • Bitcoin sahibi kişi sayısı tahmini 120 milyona ulaştı (Willy Woo’nun analizine göre).
  • Toplam benzersiz Bitcoin adresi sayısı 63 milyona ulaştı (Blockchain.com verilerine göre).
  • Sadece marjinal yatırımcıların tercih ettiği riskli bir araçtan, dünyaca ünlü çokuluslu teknoloji şirketlerinin tercih ettiği güvenli bir yatırım aracına dönüştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner