Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) 2020’nin En Kârlı Yatırımı Olarak Altını Geride Bıraktı

Mart ayında büyük bir darbe almasına rağmen, Bitcoin (BTC) ve altın bu yıl sağlam kazanımlar elde etmeyi başardı.

Bitcoin BTC 2020nin En Kârlı Yatırımı Olarak Altını Geride Bıraktı

Mart ayında büyük bir darbe almasına rağmen, Bitcoin (BTC) ve altın bu yıl sağlam kazanımlar elde etmeyi başardı. Ama Bitcoin bir adım daha önde gözüküyor.

Bitcoin (BTC), altın ve petrolün yanı sıra büyük hisse senedi endekslerinin performansını daralttıktan sonra 2020’nin en kârlı yatırım konumunu elde etti.

Bitcoin, 13 Şubat’ta 10.446 dolar seviyesinden 13 Mart’ta 4.111 dolar seviyesine kadar düşerek şimdiye kadarki en yüksek volatilitesinden (oynaklık) birini yaşadı. Ayrıca lider kripto para birimi tek bir günde 7.717 dolardan 4.111 dolara %47’lik bir kayıpla düşerek tarihindeki en dramatik değer kaybına uğradı.

Bu oynaklığa ve Mart ortasında yaşadığı çöküşe rağmen kaybedilen değerin çoğunu kurtarmayı başardı ve şimdi yılın başından bu yana %22,4 arttı.

Bitcoin (BTC) Fiyatı İyileşme Belirtisi Gösteriyor

Öte yandan altın, 2020 yılında şu ana kadar güçlü toparlanmalar yaşadı. Yıla 1.529 dolardan başlayarak 1.700 dolara kadar yükseldi. Aynı Bitcoin gibi altında Mart ayında ani bir değer kaybederek 1.491 dolara kadar düştü.

Her ne kadar Bitcoin ve altın, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bir koronavirüs pandemisi ilan etmesinden sonra Mart ortasında dramatik bir satışa tanıklık etseler de, şimdi her ikisi de çarpışma öncesi değerlerine yakın işlem görüyor. Karşılaştırmalı olarak, ABD’nin Dow Jones Sanayi Ortalaması (DJI) ve S&P 500 dahil olmak üzere büyük hisse senedi endeksleri çökmenin ardından hala kırmızı renkte, DJI ise YTD’nin %15,7 oranında düşerken, S&P 500 yılın başından bu yana %10,6 düşüş gösterdi. Bununla birlikte, S&P sadece Nisan ayında %12,7 kazanmayı başardı ve güçlü iyileşme belirtileri gösteriyor gibi görünüyor.

Piyasalarda Kayıplar Büyüyor

Dünya, çoğu ülkede koronavirüs ile başa çıkmak için başlatılan hareket kontrollerinin bir sonucu olarak bir ekonomik yavaşlama dönemine girdiğinde, çeşitli endüstriler sert bir şekilde etkilendi. 2020’nin ilk dört ayında paramparça kayıplar veren ham petrol endüstrisi ise en kötü durumdadır.

Nisan ayında, West Texas Intermediate crude (WTI) için vadeli işlem sözleşmeleri, aşırı talep eksikliği ve arz arzının bir birleşimi nedeniyle sıfırın altında işlem görüyor. Her ne kadar o zamandan bu yana bir miktar toparlanmış olsa da, WTI petrolünün vadeli işlemleri şu anda Haziran 2019 sözleşmesi 60 dolardan fazla olmasına rağmen sadece 18,59 dolardan ile işlem görüyor.

Benzer şekilde, Exxon Mobil ve Chevron Corporation gibi büyük petrol şirketlerindeki hisse senetleri de son on yılın en düşük değerine geriledi. Bankacılık sektörü de koronavirüs tarafından vuruldu. İngiliz bankası HSBC kârda %50 düşüş bildirirken, İspanya’nın Santander Bankası üç aylık net kârında %82 düşüş yaşadı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner