Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) 40 bin doları gördü: Neden düştü?

CryptoQuant, Bitcoin'in (BTC) 40 bin 400 dolara düşüşünün arkasında yatan dört farklı etmene değindi.

BTC düştü veriler

CryptoQuant, Bitcoin’in (BTC) 40 bin 400 dolara düşüşünün arkasında yatan dört farklı etmene değindi.

Kripto para piyasası gece saatlerinde sancılı bir hareketlilik yaşadı. Geçtiğimiz gece BTC, sert bir satış baskısı ve düşüş mumuyla birlikte 40 bin 400 dolara kadar geri çekildi. BTC’nin geri çekilmesiyle kripto piyasasında hareketlilik meydana geldi. Düşüşün ardından, kripto piyasasından 400 milyon dolar tasfiye edildi. Tasfiyelerde ağırlıklı olarak long (yükseliş) yönlü işlem açanlar yer aldı.

Diğer taraftan BTC’nin 40 bin 400 dolara iğne atmasıyla altcoin’lerde de panik satışları ortaya çıktı. Birçok altcoin, BTC’yi takip ederek yüzde 5 ila 10 arasında düşüş kaydetti.

Zincir üstü veri araştırmacısı CryptoQuant, kripto yatırımcılarının merak ettiği BTC düşüşünün arkasındaki dört etmeni sıraladı.

BTC düşüşünün arkasındaki etmenler

Bitcoin’in (BTC) anlık düşüş yaşayarak 40 bin 400 dolara iğne atması, kripto piyasasını hareketlendirdi. Zincir üstü veri araştırmacısı CryptoQuant, düşüşün arkasındaki nedenlere değindi.

CryptoQuant, X platformu üzerinden düşüşün arkasındaki nedenleri sıraladı. Zincir üstü araştırmacısının yaptığı paylaşımda, fiyat düşüşünden önce değişen veriler ele alındı.

CryptoQuant’a göre, BTC düşüşünün arkasındaki nedenler, stablecoin arz oranı (SSR), madencilerin kar satışı, dolaşımdaki BTC arzının yüzde 50’den fazlasının karda olması ve uzun vadeli BTC sahiplerinin direnç seviyesine ulaşması oldu.

SSR

Verilerden ilki olan SSR oranı, 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yüksek SSR oranı, BTC’nin stablecoin’lere kıyasla daha yüksek değere sahip olduğunu ve piyasa katılımcılarının BTC’ye yöneldiğini gösteriyor. Düşüşün arkasındaki etmenlerden birisi olarak gösterilen bu veri, artık stablecoin’lere dönüşün başlayabileceği sinyali veriyor.

Diğer bir veride CryptoQuant, madencilerin satışlarını şu şekilde değerlendirdi; “Yakın zamandaki zirveden sonra pozisyonlarının bir kısmını dağıtma kararı, muhtemelen kazanımları optimize etmeyi ve riskleri azaltmayı amaçlayan stratejik bir tedbiri akla getiriyor.”

cryptoquant

CryptoQuant’a göre, Mara Pool’un Dağıtımı olarak belirtilen satışlarda, madenciler beklemede tuttuğu BTC’leri fiyatın zirve noktaya ulaşmasından ötürü satmış olabilir.

Zincir üstü araştırmacısı, üçüncü düşüş etmeni olarak karlılık oranını ele aldı. CryptoQuant, dolaşımdaki BTC arzının yüzde 50’den fazlasının karlı durumda olması nedeniyle satışların gelmiş olabileceğine dikkat çekti.

CryptoQuant’ın son verisi ise uzun vadeli BTC yatırımcılarının sayısındaki artış oldu. Bu veri, uzun süredir elinde BTC tutan yatırımcıların olası düzeltmeye karşı ellerindeki varlıklardan kar almayı arzulaması anlamına geliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner