Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Dominansı 2 Yıl Sonra Yüzde 50’yi Aştı

BlackRock'ın ETF başvurusu yapmasından sonra piyasadaki paranın Bitcoin'e (BTC) geçişi hızlanarak dominansta iki yıllık zirve geldi.

BlackRock’ın ETF başvurusu yapmasından sonra piyasadaki paranın Bitcoin’e (BTC) geçişi hızlanarak dominansta iki yıllık zirve geldi.

2022 Aralık’tan bu yana artış ivmesinde olan BTC Dominansı, yüzde 50’yi geçerek iki yılın en yüksek değerine ulaştı. Düzenleyicilerin altcoin’lere olan yaptırımları ve büyük şirketlerin geçtiğimiz günlerde altcoin satışı yaptığını açıklaması, kripto pazarındaki paranın BTC’ye kaymasına yol açtı. Altcoin’lerden çekilen kripto yatırımcısı, varlıklarını çoğunlukla Bitcoin ve Tether’e (USDT) geçirdi. Dominans seviyesinin bu değerlere kadar ulaşması, yatırımcıları ikiye bölerek tartışma konusu yarattı.

Altcoin’lerdeki Hakimiyet Azalıyor

Altcoin’lere olan güvenin azalmasıyla geri adım atan yatırımcı kitlesi, BTC Dominansını hızlı bir şekilde yukarıya taşıdı. BTC’nin 26.800 dolarda olmasına rağmen çoğu altcoin 2023’ün başlarındaki fiyattan aşağıda işlem görüyor. Son haftalarda fud haberlerin artış gösterdiği kripto endüstrisinde BTC’ye geçişler artarsa, altcoin’lerde satış dalgası büyüyebilir.

Geçmiş dönemler ile kıyasladığımızda BTC 16.000 – 20.000 dolar bandındayken çoğu altcoin, güncel değerinden yukarıda seyrediyordu. BTC’nin ortalama yüzde 50’den fazla değer kazanmasına rağmen artış gösteremeyen altcoin’ler, bir kez daha Dominansın önemini göstermiş oldu.

Ekran Resmi 2023 06 20 09.17.09

111

Blackrock’un spot ETF dosyalaması ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kripto üzerindeki baskısı, yatırımcıları Bitcoin’e yöneltiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner