Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ETF’leri, ABD’nin Talebini Karşılayabilir mi?

Bitcoin (BTC) ETF'leri Kanada'da oldukça iyi bir performans göstermiş durumda.

BTC ETF 1

Bitcoin (BTC) ETF’leri Kanada’da oldukça iyi bir performans göstermiş durumda. Ancak Kanada pazarı, ABD pazarının onda biri büyüklüğünde yer alıyor. Bu nedenle Bitcoin ETF’lerinin ABD’nin talebini karşılayıp karşılayamayacağı konusu belirsiz durumda.

Dijital varlıkların ABD ana akımına etki edebilmesi için, sektörün yatırımcılar adına daha “sürtünmesiz” bir yol olması gerekiyor.

Coinbase ve Grayscale Bitcoin Trust gibi benzer örnekler olsa da bunların da ana akıma tam manasıyla etki ettiğini söyleyemeyiz.

Consensus sanal etkinliğinde söz alan konuşmacılar, ETF’lerin iki dünya arasında bir köprü görevi gördüğünü düşünseler de yolda hala düzenleyici ve ölçeklenebilirlik engelleri olduğunu kaydediyorlar.

Kanada Başarılı Oldu

Panele katılan kullanıcılara göre bu engelleyiciler yanlış yönlendirilmiş durumda. Aslında Toronto’da piyasaya sürülen Bitcoin ETF’leri başarılı olarak kabul edilebilir.

Yatırımcıların ürünlere olan ilgisi, Purpose Investments BTCC’nin AUM’unu 1 milyar doların üzerine çıkarmış durumda. İlk listelemeleri takip eden ilk haftalarda Kanada’nın ETF sektörü şimdiye kadarki en yüksek aylık sermaye girişini gördü. Bu ETF’ler Kanada’nın talebini karşılayabilirken, dünyanın en büyük ve en olgun pazarından gelen talebi karşılamak için ölçeklendirme sorunu devam ediyor.

Aslında, Purpose Investment’ın kurucusu ve CEO’su olan bir panelist olan Som Seif, Bitcoin EFT’leri ve altın ETF’leri arasında paralellikler kurulabileceğini söyledi.

“Herhangi bir varlık kategorisinde her zaman bir arz ve talep işlevi sorunu vardır ve bir varlık talebi karşılayabildiğinde ETF’ler gerçekten iyi çalışır.”

Bitcoin için perakende talebi var ve insanlar “bu şeye istedikleri gibi sahip olmanın bir yolunu bulacaklar.” Grayscale, tüm kusurlarına rağmen, önemli bir başarı elde etti.

Volatilite Sorunu

SEC, altyapı sorunlarının yanında bir ayrıca fiyat oynaklığından ötürü de endişe duyuyor. Teoride, bir varlığın fiyatındaki hızlı düşüşlerin yanı sıra önemli hızlı geri kazanımlar, birkaç devreyi kırma ve bazı sigortaları atma potansiyeline sahiptir. Ancak geriye dönüp baktığımızda, en son yaşanan çöküşe ve müteakip fiyat toparlanmasına bakıldığında, durum tam olarak net değil.

ETF Trends araştırma direktörü Dave Nadig, geçen haftaki çöküşten bu yana ortada büyük bir yıkım kalmadığını ve bunun da düzenleyiciler için rahatlatıcı olduğunu ifade etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner