Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Fırlatma Rampasına Çıktı: RSI %300’lük Bir Ralli Öngörüyor

Çarşamba günü Bitcoin'in en güçlü toparlanmalarından birine şahit olduk.

Bitcoin BTC Fırlatma Rampasına Çıktı RSI 300’lük Bir Ralli Öngörüyor

Çarşamba günü Bitcoin’in en güçlü toparlanmalarından birine şahit olduk. 12 saatin üzerinde bir süre içinde, önde gelen kripto para biriminin fiyatı 7.700 dolardan 9.000 dolara yükseldi. BTC’deki bu yükseliş, 1.300 dolarlık bir kazanca ve %17’lik bir artışa işaret etti. Bitcoin Perşembe günü birazda olsa bu yükselişini devam ettirdi ve 9.500 dolara ulaştı. Yazım sırasında ise BTC bir düzeltme yaşayarak 8.820 dolara kadar geriledi.

Bitcoin RSI 100’e Yaklaştı

Skew.com’dan elde edilen veriler, Bitcoin yatırımcılarının şok olduğunu ve BitMEX’te 80 milyon dolar değerinde short ve long pozisyonlarının tasfiye edildiğini gösterdi.

BTC kazançlarının önemli bir bölümünü geri çekti, ancak bu artış sırasında Bitcoin’in yörüngesi o kadar dikti ki kısa vadeli zaman çerçevelerindeki göreceli güç endeksi (RSI) 100’e yaklaştı.

Yüksek RSI seviyeleri BTC’nin fırlatma rampasına çıktığını düşündürüyor, çünkü aynı oluşum 2019 yılında BTC’ye %300’lük bir boğa koşusu yaşatmıştı.

Bitcoin (BTC) %300’lük Bir Ralli Yaşayabilir

Aşağıdaki grafikte görülebileceği gibi, Bitcoin’in son 24 saatte kaydettiği kazançların çoğunluğu birkaç saat içinde gerçekleştirdi.

Bu eğilim o kadar güçlüydü ki, Bitcoin bazı borsalarda 9.500 doları aşmayı başardı. Popüler bir trader olan Byzantine General, bu oluşumdan sonra beklenmedik bir teknik olay gözlemledi. Trader, Bitcoin’in bir saatlik grafiğinin RSI’sının 96.5’e ulaştığını ve son seviye olan 100 puandan sadece birkaç puan geride olduğunu söyledi.

Geleneksel teknik analiz formları, RSI 70 seviyesini geçtiğinde, analiz edilen zaman dilimi boyunca varlığın aşırı satın alma alanında olduğunu belirtir. Bitcoin’in bir saatlik RSI’nın kısaca 96.5’e ulaşması, trader’ın yazdığı gibi, neredeyse kesinlik noktasında satın alma anlamına geliyor.

Bu metriğin BTC için bu kadar yüksek olduğu bir zaman Nisan 2019’da gerçekleşti ve Bitcoin 4.000 dolardan 14.000 dolara kadar ulaştı. Tarih tekerrürden ibaret ise Bitcoin’in önümüzdeki zamanlarda tam bir boğa piyasasına girdiğini görebiliriz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner