Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün neden yükseliyor?

Bitcoin'in (BTC) fiyatı yeni haftaya olumlu bir başlangıç ​​yaparak yaklaşık yüzde 3 artışla 63 bin 260 doların üzerine çıktı.

bitcoin halving tahmin

Bitcoin’in (BTC) fiyatı yeni haftaya olumlu bir başlangıç ​​yaparak yaklaşık yüzde 3 artışla 63 bin 260 doların üzerine çıktı. .

Japon şirketi Metaplanet‘in kripto para sektörüne girişi de dahil olmak üzere birçok önemli faktör bugün Bitcoin fiyatını yukarı itti. Ek olarak, uzun vadeli sahiplerin önümüzdeki aylarda Bitcoin arzına giderek daha fazla hakim olacağı beklentisi, yatırımcıların güvenini daha da artırdı.

btc grafik

Metaplanet Bitcoin’e dönüyor

Tokyo’da listeli bir yatırım şirketi olan Metaplanet, Japonya’nın artan borç sıkıntılarına ve yendeki oynaklığa karşı korunmak için yaklaşık 7,19 milyon dolar değerinde 117,7 BTC satın aldı. Bu hamle, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki MicroStrategy’nin hamlesine benzetiliyor.

Şirket , 13 Mayıs tarihli basın açıklamasında “Metaplanet, Bitcoin’i stratejik rezerv varlığı olarak benimsedi”  dedi ve şunları söyledi:

“Bu gelişme, Japonya’daki ekonomik baskılara, özellikle de yüksek hükümet borç seviyelerine, uzun süreli negatif reel faiz oranlarına ve bunun sonucunda zayıf yene doğrudan bir yanıttır.”

Bu faktörler, Bitcoin’in mali ve parasal istikrarsızlığa karşı koruyucu bir varlık olduğu yönündeki daha geniş anlatıya katkıda bulunuyor ve  yıllar içinde azalan oynaklığıyla daha da güçleniyor.

bitcoin ajanda 8mayıs

Bracebridge Capital‘den ETF gelişmesi

Yaklaşık 12 milyar dolarlık varlığı denetleyen Boston merkezli bir hedge fonu olan Bracebridge Capital, Amerika Birleşik Devletleri’nde yakın zamanda başlatılan spot Bitcoin ETF’lerine dair veriler ile dikkat çekti.

Fonun 262 milyon dolar değerinde Ark 21Shares Bitcoin ETF’ine (ARKB), 81 milyon dolar değerinde BlackRock‘s iShares Bitcoin Trust (IBIT) ve 20 milyon dolar değerinde Grayscale Bitcoin Trust‘ (GBTC) hissesine sahip olduğu bildirildi. 

Bracebridge Capital’in Bitcoin ETF’lerinde yer alıyor olması , BTC’nin bir yatırım varlığı olarak yaşayabilirliğine ve uzun ömürlülüğüne olan güvenin arttığına işaret ediyor. Bu iyimser temel, BTC’nin bugünkü fiyat artışının arkasındaki nedenlerden biridir.

boston hedge

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcısı güven veriyor

Bitcoin’in bugünkü yükselişi, Mayıs ayının başından bu yana yüzde 12’lik toparlanma eğiliminin bir parçası. Bu sıçrama, Bitcoin’i 155 günden fazla tutan Bitcoin sahiplerinin 30 günlük ortalama arzındaki artışla örtüşüyor.

Glassnode verilerine göre, 13 Mayıs itibarıyla bu kuruluşlar toplu olarak 13.992 milyon BTC’nin üzerinde varlığa sahip; bu gelişme, Ocak 2023’ten bu yana en düşük arz olan 13.982 milyon BTC’ye kıyasla bir artışı gösteriyor. Daha fazla kuruluşun Bitcoin’i ellerinde tutmaya istekli olması, daha stratejik ve uzun vadeli yatırım yaklaşımlarına geçiş anlamına geliyor.

bitcoin btc

BTC’de dikkat çeken takoz formasyonu

Teknik açıdan bakıldığında, BTC’nin bugünkü yükselişi, kısa vadeli yükselen trend çizgisi ve 60.000 dolar civarındaki yatay seviyeden oluşan destek birleşimini test ettikten sonra başladı.

Yükseliş, düşen takoz formasyonu içinde meydana gelen akümülasyonun bir parçası. Bu formasyon, bir zirvede buluşan iki trend çizgisiyle meydana gelir; bu durumda destek seviyesi 54.000 dolar civarı olacaktır.

Düşen takozlar, fiyat üst trend çizgisinin üzerine çıktığında doruğa çıkan yükseliş eğilimi gösteren formasyonlardır. Bu kırılma genellikle takozun en geniş noktasında üst ve alt trend çizgileri arasındaki maksimum mesafe oranında yükselişi temsil eder. Bu teknik kural, kırılma noktasına bağlı olarak BTC fiyatının Mayıs ayında 64.650-75.550 dolar aralığına yükselmesini sağlayabilir.

bitcoin btc teknik analiz

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner