Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Fiyatı Çöküş Yaşayacak mı? Finans Dünyasının Ünlü İsimleri 40.000 Dolar Sonrasını Yorumladı

Bitcoin (BTC) fiyatı, ilk kez 20.

bitcoin btc fiyati cokus yasayacak mi finans dunyasinin unlu isimleri 40 000 dolar sonrasini yorumladi

Bitcoin (BTC) fiyatı, ilk kez 20.000 doları kırdıktan sonra bir aydan kısa bir süre içinde 40.000 doların üzerine çıktı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Görünüşte Ekim ayında başlayan en son rallinin başlangıcından bu yana lider kripto para biriminin değeri dört kat arttı.

Bitcoin (BTC), 12 yıl önce yeni bir tür elektronik ödeme sistemi olarak, hiç kimsenin, şirketin veya hükümetin kontrol edemeyeceği internet tabanlı bir bilgi işlem ağının üzerine inşa edildi. Kripto para biriminin alım satım geçmişi o kadar kısa ki, varlığa değer biçme yöntemleri hala büyük ölçüde deneysel ve kimse şimdi veya gelecekte değerinin gerçekten ne olacağını bilmiyor.

Ancak bu, kripto para yatırımcılarının ve hatta Wall Street analistlerinin 50.000 dolar ile 400.000 dolar arasında değişen fiyat tahminleri yapmasının önüne geçmiyor.

Bir Coindesk haberine göre, Bitcoin fiyatının son zamanlarda yükselmesinin birkaç temel nedeni var.

Bitcoin (BTC) Fiyatının Yükselmesinin Nedenleri

1. Kurumsal Yatırımcılar: Çoğu kurumsal alıcı, Bitcoin’i enflasyona karşı bir koruma olarak görüyor. Kripto para birimi, enflasyona karşı bir koruma olarak görülüyor çünkü ağın orijinal programlaması altında sadece 21 milyon Bitcoin oluşturulabiliyor. Bu nedenle, daha fazlasını piyasaya sürmek için bir komite oylamasına dayanarak karar verebilen Federal Rezerv gibi merkez bankaları ile bir tezatlık söz konusu. Tudor Investment ve Guggenheim Partners dahil olmak üzere büyük varlık yöneticileri, Chicago merkezli CME borsasındaki vadeli işlem sözleşmelerini kullanarak Bitcoin alımlarını duyurdu. Morgan Stanley gibi eski Wall Street firmaları bile yükseliş açıklamalarına ağırlık verdi. ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase analistleri, geçtiğimiz günlerde uzun vadede 146.000 dolarlık bir fiyat öngördü.

2. ABD Dolarının Düşüşü: Doların euro ve Japon yeni gibi başlıca dünya para birimleri karşısındaki değerinin bir göstergesi olan ABD Dolar Endeksi, 2020’de %6.8 düştü ve 2021’de düşmeye devam ediyor. Kripto para biriminin fiyatı çoğunlukla ABD doları cinsinden olduğundan bu, Bitcoin için önemlidir. Doların düşüşünün olası nedenleri arasında, Federal Rezerv’in geçen yıl 3 trilyon dolarlık para basması yer alıyor. Bu, daha önce ABD merkez bankasının 108 yıllık tarihinde yaratılan tutarın yaklaşık dörtte üçüne karşılık geliyor. Çarşamba günü ABD Kongre Binası’na baskın düzenleyen protestocuların görüntüleri muhtemelen Amerika için iyi bir tablo çizmedi ve şimdi birçok ekonomist, demokratik kontrollü bir hükümet altındaki büyük harcama planlarının yeni teşvik faturalarına yol açacağını ve hükümetin bütçe açıklarını para basımı yoluyla finanse edeceğini düşünüyor.

3. Perakende Alımlar: Pek çok kişi Bitcoin fiyatları üzerine spekülasyon yapıyor ve geçen yıl PayPal gibi büyük şirketlerin satın alımlara olanak sağlamasıyla, Bitcoin satın almak giderek daha kolay bir hale geldi. Dijital varlık firması ByteTree’nin analistleri, bu hafta blokzinciri verilerinin, en son ABD koronavirüs acil yardım paketinde gönderilen Amerikan teşvik çekleriyle aynı miktar olan 600 dolar tutarında yüksek bir Bitcoin satın alma yoğunluğunu gösterdiğini belirtti.

Bitcoin (BTC) Düşer mi? Analist ve Uzmanlar Yorumluyor

Tüm bunlar, son birkaç ayda muazzam bir ralliye yol açmış olabilir. Ancak Bitcoin (BTC) fiyatı düşebilir mi?

Kripto para biriminin fiyatı herkesin bildiği gibi uçucudur ve büyük ve beklenmedik fiyat dalgalanmaları nadir değildir. Peki, Bitcoin (BTC) fiyatı düşer mi? Eğer düşerse buna ne neden olur? Kripto para birimi analistleri ve finans dünyasının önde gelenleri Bitcoin (BTC) fiyatında olası bir düşüşü değerlendiriyor:

1. BitBull Capital CEO’su Joe DiPasquale: Kripto para odaklı bir hedge fonu olan BitBull Capital CEO’su Joe DiPasquale, Bitcoin’in “son derece değişken olduğunu ve hala değişken olmaya devam ettiğini” söyledi ve Pazartesi günü, Bitcoin’in yeni bir ATH belirlemesinin ardından neredeyse 7.000 dolar değer kaybettiğine dikkat çekti. Ona göre, “Buna neden olan, insanların çok fazla kaldıraç kullanmaları ve böylece kolayca para kaybetmeleri.” Düzeltmenin olası olduğunu söyleyen CEO, Bitcoin’in 28.000 dolar civarında çok sayıda alıcı bulabileceğini yüzden de bu seviyenin bir fiyat desteği gibi işlev görebileceğini düşünüyor.

2. Panxora CEO’su Gavin Smith: Dijital varlık firması Panxora CEO’su Gavin Smith, 2013 yılından bu yana fiyatların o yılın başlarında ulaşılan yüksek bir noktadan en az %25 düşmediği tek bir yıl olmadığını söyledi. Bitcoin fiyatının 70.000 dolar veya 80.000 dolara yükselmesinin veya %40’lık bir gerileme yaşanmasının onu şaşırmayacağını da ayrıca belirtti. Smith, orta vadede yükseliş öngörüyor: “Üç yıllık bir dönem boyunca harika bir varlık oldu.” Ancak uzun vadede, teknolojik gelişmelerin Bitcoin’i geçme riski olduğundan söz ediyor: “Kuantum hesaplarıyla bile, ufukta bunun olabileceğini gösteren tek bir şey yok ancak riski tamamen görmezden gelmek her zaman tehlikelidir.”

3. Amplify Transformational Data Sharing Portföy Yöneticisi Mike Venuto: Blokzinciri ile ilgili hisse senetlerine yatırım yapan Amplify Transformational Data Sharing borsa yatırım fonunun eş portföy yöneticisi Mike Venuto, Bitcoin fiyatlarının şu anki seviyelerine geri dönmeden önce mevcut seviyelerinden iki ila üç kat artabileceğini söyledi. Bu, varsayımsal olarak yeni tüm zamanların en yüksek seviyesinden üçte ikiden fazla bir geri çekilme anlamına geliyor. “Bir düşüşü hızlandıracak tek şey, ters yöndeki aşırı coşkudur. Henüz orada olduğumuzu sanmıyorum.”

4. Bequant’ın Araştırma Başkanı Denis Vinokourov: Kripto para ana komisyoncusu Bequant’ın araştırma başkanı Denis Vinokourov, “Salınımlar olacak ve evet, salınımlar sert olacak” ifadelerini kullanıyor. “Panik yapma eğiliminde olan çok sayıda perakende satış akışınız var.” Uzun vadede fiyatların en azından kısmen büyük Wall Street firmalarının yükseliş beklentilerine bağlı olarak yükseleceğini öngörüyor. Ancak “4.000 dolara kadar düşebilir mi? sorusuna “Evet.” cevabını da veriyor. Hızlı bir satış için potansiyel bir tetikleyici, dijital varlık piyasalarında önemli bir likidite kaynağı haline gelen ve “stablecoin” olarak bilinen, özel olarak çıkarılan, dolar bağlantılı bir dijital varlık olan Tether’e (USDT) karşı yapılan herhangi bir eylemin buna neden olabileceğini söylüyor. New York Eyaleti savcıları şu anda mali durumu nedeniyle mahkemede Tether ile mücadele ediyor.

5. Georgetown Üniversitesi Finans Profesörü James Angel: Georgetown Üniversitesi finans profesörü James Angel, “Finans piyasalarının tarihi, balonların tarihidir” diyor ve yetkililerin, bunun bir tehdit haline geldiğinden endişelenmeye başladıklarında Bitcoin rallisini engellemek için harekete geçebileceklerini belirtiyor. “Hemen hemen kendi parasını piyasaya sürmek isteyen herkes, bunu ulusal para birimleriyle rekabet içinde yapıyor ve genellikle düzenleyiciler tarafından bir kenara itiliyor.”

6. CF Benchmarks CEO’su Sui Chung: Kripto para sağlayıcısı CF Benchmarks CEO’su Sui Chung, “Şu anda piyasanın yükselişi kesin gibi görünse de ufukta bir düzeltme olabilir” diyor. ”Bu, piyasa mekaniğinin doğal bir parçasıdır. Kısa vadeli coşkuyu azaltsa da, gelecekteki fiyat artışlarının sabit kalmasını sağlayacaktır.”

7. eToro Genel Müdürü Guy Hirsch: ABD’li alım satım platformu eToro genel müdürü Guy Hirsch, “Kar elde ederken geçici düşüşler görmek normaldir” ifadelerini kullanıyor. “Ancak kurumların olağanüstü miktarlarda benimsemesi göz önüne alındığında Bitcoin’in yakın zamanda 20.000 dolar altına düşmesi oldukça şaşırtıcı olur.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner