Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Fiyatı Felaketin Eşiğinde Olabilir! İşte Nedeni

Pek çok analist, önümüzdeki aylarda Bitcoin'in (BTC) fiyatı için hala daha fazla yükselişe işaret ederken, popüler bir gösterge mevcut zirvenin zaten gerçekleştiğini gösteriyor.

Bitcoin BTC Fiyati Felaketin Esiginde Olabilir Iste Nedeni

Pek çok analist, önümüzdeki aylarda Bitcoin’in (BTC) fiyatı için hala daha fazla yükselişe işaret ederken, popüler bir gösterge mevcut zirvenin zaten gerçekleştiğini gösteriyor.

“CryptoWhale” lakabını kullanan analist, Twitter’daki takipçilerini, son birkaç saatte 400.000 BTC’yi içeren ve toplamda 30’dan fazla işlem gerçekleştiren büyük piyasa oyuncularının yaptığı işlemler konusunda uyardı. Blok zincirine kaydedilen işlemlere dayanarak, başka bir Twitter kullanıcısı tarafından bulunan bu kayıtlarda, kripto paraların borsalara taşındığı görülüyor. Burada akıllara şu soru geliyor: Bitcoin’leri kripto para borsalarına taşımaktaki amaç ne?

Bitcoin (BTC) Tasfiyesi Yaşanabilir

CryptoWhale, bunun nedeni bu hesapların 12.000 doların üzerine çıkan Bitcoin’den elde ettiği bazı karları netleştirdikten sonra dampingin eşiğinde olmaları nedeniyle olduğunu düşünüyor.

Analist daha önce piyasadaki büyük oyuncular tarafından borsalara büyük miktarda BTC gönderildiğini öne sürmüştü. Twitter’da paylaşılan bir grafikte, 27 Temmuz’da borsalara aktarılan hacim, Bitcoin’in 10.000 doları bir günde geçerek 11.000 dolara ulaştığı güç hamlesi zamanında toplandı. Bitcoin yavaş yavaş yükselen bir üçgen oluştururken hacim artmaya devam etti.

Yukarıdaki tablodan, en son satış hacmi Şubat ve Mart 2020’de bu seviyelere yaklaştı. Satış, nihayetinde 12 Mart 2020’de zirveye ulaştı ve büyük bir fiyat düşüşü ile BTC, 4.000 doların altına düştü.

Balinalar Kripto Para Borsalarına Yöneliyor

Borsalara giden Bitcoin hacminin 12 Mart’tan önce zirveye çıktığı unutulmamalıdır. CryptoWhale bunun piyasayı kısaltmak için kullandığı gösterge olduğunu belirtti. Analistin teorisi, son birkaç gün içinde borsalara büyük girişlerle, balinaların zaten kar elde ettiği ve satmak istediklerini gösteriyor. Bu nedenle Mart ayında olduğu gibi büyük bir düşüş daha gerçekleşebilir.

Geçtiğimiz Haziran ayında CryptoWhale, Fermi-Dirac istatistiklerini kullanarak Bitcoin için kendi fiyat tahminini yayınladı ve 2022’ye kadar uygun bir boğa koşusu öncesinde BTC’nin ilk olarak 2.000 dolara yaklaşacağını tahmin etti.

Ancak Twitter’daki birçok yanıt, CryptoWhale’nin 12 Mart ile olan ilişkisinden dolayı fiyat düşüşü tahminine itiraz etti. Diğerleri, 12 Mart çöküşünün kripto balina aktivitesinden daha fazlası olduğunu savundu. Unutulmamalıdır ki, o gün tüm piyasalar, kripto olsun ya da olmasın, tasfiye oldu.

CryptoWhale’in fiyat düşüşü tahminine rağmen, uzun vadeli görüşü hala iyimser. Stok Akış (S2F) modeline benzer şekilde, analistin kuantum analizine dayalı modeli, 2022 ortasına kadar 24.000 dolarlık Bitcoin fiyatına işaret ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner