Yükleniyor...

Bitfinex Saldırısında Çalınan 5.7 Milyon Dolar Değerindeki Bitcoin Taşındı

Hacker'lar 2016 yılında yaşanan Bitfinex hack'i sırasında çalınan fonları başka yere taşıdı.

1713 1280x854 1

Hacker’lar 2016 yılında yaşanan Bitfinex hack’i sırasında çalınan fonları başka yere taşıdı. Hacker’lar daha önce belirttiğimiz üzere bundan önce de para taşımıştı. Bir blockchain adli tıp uzmanı, hacker’ların fonları KYC’siz borsalar arasında Huobi veya Binance’e kaydırmadan önce aktarabileceklerini düşünüyor.

Hacker’lar bir kez daha kripto para borsası Bitfinex’ten çalınan Bitcoin fonlarını geri taşıdı.

Ünlü transfer paylaşım hesabı Whale Alert , 5.700.000 dolar değerindeki 473.3 Bitcoin işlemlerini takipçilerine aktardı. Fonlar birkaç cüzdana bölündü, ancak fonların çoğu yani 467 Bitcoin (5,6 milyon dolar) şimdi tek bir cüzdanda duruyor.

Ağustos 2016’da hacker’lar Bitfinex’ten yaklaşık 120.900 Bitcoin çaldı. Bugünün fiyatlarına göre, bu yaklaşık 1,4 milyar dolarlık çalıntı fona tekabül ediyor. Ancak o zamanlar değeri sadece 72 milyon dolardı. Kökeni hala nispeten belirsiz olan hack, tek başına Bitcoin’in değerinin yaklaşık %20’sini düşürerek yaklaşık 600 dolardan 400 dolara düşmesine neden oldu.

Ancak Bitcoin’in o zamandan beri değeri de yükseldi ve sonuçta dört yıldan da uzun bir süre geçti. Hacker’ların çalınanların çoğunu satmış olması mümkün ancak Bitcoin fiyatının artması ve daha yüksek bir karla nakit para kazanmaları durumunda ellerinde tutmaları da mümkündür.

Her iki durumda da, hacker’ların bu fonları ilk kez taşıyor olması pek mümkün değil. Haziran ayında, yaklaşık 4 milyon dolar değerindeki Bitcoin’i bilinmeyen cüzdanlara taşıdılar. Bir ay önce 28.3 Bitcoin (yaklaşık 250.000 dolar) taşındı; geçen Ağustos’ta 300 Bitcoin (sonra 2.7 milyon dolar) ve geçen Haziran 185 Bitcoin (o zaman 2 milyon dolar) taşıdı.

Peki Hacker’lar Parayla Ne Yapacak?

Blockchain adli tıp firması CipherBlade’in CEO’su Rich Sanders’ın tarif ettiği üzere bu tür saldırılara “zincirleme atlama” deniyor, yani hacker’lar bu borsalarda fonları o kadar hızlı hareket ettiriyor ki; yetkililer için bu hesaplara mahkeme celbi koymaları çok fazla kaynak gerektiriyor.

Sanders; “Düşük kaliteli borsalarda zincirleme yapmak mantıklı çünkü bu borsaların çoğu, CipherTrace ve Chainalysis gibi kripto para izleme firmalarının sağladığı hizmet türlerine para harcamıyor.” dedi.”Bırak bir uyum görevlisi veya yetkin biri,” dedi. “Öyleyse onların ‘dışarıda’ olması gerekiyor, nasıl bilebilirdik?” diyor.

Sanders şöyle devam ediyor: “Sonunda, bu fonlar büyük borsalarda nakde çevrilir. Nitekim, bu hack için tarihsel olarak “son varış yerleri için en büyük iki borsa Binance ve Huobi’dir.”

Haziran Ayındaki Hareket

WhaleAlert, 2016 yılında yaşanan Bitfinex saldırısında çalınan fonların transferine devam edildiğini belirledi. Raporlara göre hacker’lar, 10 Haziran gününde çok sayıda Bitcoin’i bilinmeyen adreslere taşıdı.

Hacker’lar paraları 20 farklı adrese transfer ettiler. (işlemler 15 BTC ile 33,3 BTC arasındaydı) Alıcı adreslerden bazıları da fonları bilinmeyen diğer adreslere taşıdı.

3 Haftada 5,1 Milyon Dolar Taşındı

Bu hacker’ların son 30 gün içinde Bitfinex saldırısından taşınan üçüncü para transferi oldu. Geçtiğimiz hafta Whale Alert transfer olduğunu bildirdi ve bilinmeyen iki cüzdana 80,93 BTC taşındı. (794.852 dolar)

21 Mayıs’ta 30.66 BTC (301.134 dolar), hacker’lar tarafından bilinmeyen cüzdanlara taşındı. Bu, fonları çalan grubun son üç hafta içinde yaklaşık 5.19 milyon dolar transfer ettiği anlamına geliyor.

Bitfinex 2016 Saldırısında 119.756 BTC (66 milyon Dolar) Kaybetti

Kripto para borsası Bitfinex, 2 Ağustos 2016’da bir güvenlik ihlali nedeniyle tahmini olarak 119.756 BTC kaybetti. Hacker’lar, fonları harekete geçirmek için üç yıl bekledi. Her ne kadar Bitcoin’in fiyatı 600-630 dolar civarında olsa da, çalıntı paralar 1.1 milyar doların üzerindedir ve BTC fiyatı şu anda 9.821 dolardır.

Saldırı haberlerini takiben, Bitcoin fiyatı %22 oranında düştü ancak bir hafta sonra borsa mağdur müşterilere iade yapacağı sözü verdi.

2013 yılında piyasaya sürülen Bitfinex, sektördeki en büyük ticaret platformlarından biridir.

Kripto Para Hacker’lığı Yaygınlaşıyor

Siber güvenlik firması CipherTrace’in raporlarına göre, 2019’da yaklaşık 4,5 milyar dolarlık kripto para varlığı, hack’lenmeler ve sahtekarlıklar sebebiyle eridi ve bu yıl da 1,5 milyar dolardan fazla kaybedildi.

Neyse ki, kripto para birimi endüstrisi olgunlaşıyor. Borsalar ve siber güvenlik şirketleri, titiz Müşteri-Bilgi (KYC) gereksinimlerini ve gelişmiş izleme araçlarını kullanarak, kullanıcıları ve fonlarını korumak için aktif olarak çalışıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner