Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Hakimiyet Oranı Yılın En Düşük Seviyesinde

Bitcoin’in hakimiyet oranı, son zamanlarda yükselişe geçen merkezi olmayan finans (DeFi) token’larının etkisiyle azalıyor.

bitcoin hakimiyet oranı defi altcoin sezonu

Bitcoin’in hakimiyet oranı, son zamanlarda yükselişe geçen merkezi olmayan finans (DeFi) token’larının etkisiyle azalıyor. Sektör gözlemcileri, DeFi’ın yeni bir “Altcoin Sezonu”nu başlatmış olabileceğini öne sürüyor.

Bitcoin fiyatları cuma günü gün içi en düşük (9 bin 50 dolar) seviyesine geriledi; ancak lider kripto para birimi geçtiğimiz gün 9 bin 300 doları geri kazanmak için toparlanabildi, ancak dün günün büyük bir bölümünde tekrar 9 bin 200 dolara düşerek direnç gösteremedi.

bitcoin usd

Mayıs başında başlayan konsolidasyon devam ettiği için, hareket BTC’yi menzile bağlı kanal içinde tuttu. Ticaret hacimleri ve oynaklık azalıyor, bu da ileride daha büyük bir harekete işaret edebilir.

Bitcoin Hakimiyeti Kritik Noktada

Volatilite azalan tek unsur değil. Bitcoin’in hakimiyet oranı da on iki ayın en düşük seviyesine düşerek yüzde 62,5’e geriledi. Mayıs başında, hakimiyet yüzde 70’e yakındı ve zaman aralığı, o zamanlar başlayan DeFi patlamasına denk geliyor. CoinMarketCap verilerine göre, Bitcoin hakimiyetinin bugünkü kadar düşük olduğu son zamanlar yaklaşık bir yıl önceydi.

Kripto para analisti CryptoFibonacci, BTC hakimiyeti için önemli bir izdiham alanı tespit etti. Hakimiyet daha da düşerse önemli bir trend çizgisi bozulabilir. Analist hakimiyet oranının, önceki gibi yüksek seviyelere döneceğinden de emin değil.

DeFi ve Altcoin Sezonu

BTC’nin pazar payı, DeFi token’larındaki son iki ayda yaşanan patlama nedeniyle geriledi. Tüm merkezi olmayan finans piyasalarında kilitlenen toplam değer (TVL), bugün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,26 milyar dolara ulaştı.

DeFi TVL, bir milyardan fazla ABD Doları değerinde kripto akıllı sözleşmeye dayalı borç verme ve borçlanma ekosistemine pompalandığı için bir aydan az bir sürede yüzde 114 arttı. Buna karşılık, kripto para piyasaları, aynı dönemde toplam piyasa değeri açısından sadece yüzde 1,5 daha az bir kazanç sağladı.

defi kilitli token

DeFi token’ları şu anda sürüş koltuğunda, uzun zamandır beklenen bir altcoin sezonunu tekrar başlatabilir. DeFi, Haziran ortasında COMP token lansmanı ile ivmeyi katalize etti ve o zamandan beri DeFi tabanlı token’ların çoğunda yükseliş yaşandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner