Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Hash Rate’inin ATH Seviyesine İlerlemesi, Fiyat İçin Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin hash rate'i artmayı sürdürürken, yakında oranda yeni bir ATH görülebilir.

bitcoin 4

Bitcoin hash rate’i artmayı sürdürürken, yakında oranda yeni bir ATH görülebilir.

Bitcoin hash rate’i, Haziran ayındaki ATH seviyesinden düştükten sonra son birkaç aydır artış gösterdi.

Proof-of-work algoritması ile çalışan Bitcoin blockchain’i, node’ların karmaşık matematiksel işlemleri çözmesiyle çalışır. Bu sebeple madenciler, ağın bir parçası olabilmek için yüksek bilgi işlem gücüne sahip olmalıdırlar.

Bu sistem, Bitcoin ağının ademi merkeziyetçi olmasını sağlarken blockchain’i de güvende tutmayı başarır.

Hash rate artış gösterdiğinde, node sayısı arttığından ağ daha fazla merkeziyetsiz bir yapıya bürünüyor. Her bir artış, blockchain’in daha da sağlam olmasına zemin hazırlıyor.

Öte yanda, node sayısının azalması işlemlerin yavaşlamasına neden olabileceğinden, hash oranının düşmesi ağ için kötü sonuçlara sebep verebilir.

Geçtiğimiz yıl boyunca Bitcoin hash oranının değerindeki eğilimi gösteren bir tablo:

btc

Grafikte görüldüğü gibi Bitcoin’in hash rate’in son zamanlarda yükseliş eğiliminde yer alıyor. Grafikteki en çarpıcı özelliklerden bir tanesi de Haziran ayındaki çöküş.

Göstergede yer alan bu çöküş, Çin’deki kripto madencilerine yapılan baskının bir sonucu olarak karşımıza çıktı. Bitcoin hash rate’inin büyük bir kısmının Çin’de yer aldığı düşünüldüğünde, aslında bu durum hiç de şaşırtıcı değil.

Madencilerin Çin’den ayrılıp yeni yerlerine yerleşmesinin ardından grafikte de görüleceği gibi hash rate artmaya devam etti. Değer yükselmeye devam ederse yeni bir ATH’nin ortaya çıkabileceği de görülüyor.

Hash Rate’in Artışı Fiyat İçin Ne Anlama Geliyor?

Üstteki grafikte hash rate ATH seviyesini gördüğünde Bitcoin’in de fiyatının arttığı görülüyor. Bu daha önce de yaşanan bir şeydi.

Bu hash rate, yeni ATH seviyesini gördüğünde, Bitcoin’in fiyatının da önemli ölçüde artacağı anlamına gelebilir. Ancak bazı kişiler, durumun tam tersi olduğunu da söylüyor. Bitcoin’in değeri arttıkça, daha karlı hale geldiği madenciliğin de arttığı vurgulanıyor.

İkinci görüşün tutması halinde Bitcoin’in değerinin hash rate ile ilgili olmadığı da anlaşılabilir. İşte Bitcoin değerindeki son trendi gösteren bir grafik.

btc y2

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner