Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) İçin Kötü Günler Kapıda mı?

Bitcoin (BTC), dün kötü bir gün geçirdi.

bitcoin btc icin kotu gunler mi geliyor

Bitcoin (BTC), dün kötü bir gün geçirdi. Ve düşüşünü sürdürmeye de devam ediyor. Lider kripto para birimi 11 bin 300 seviyelerinden ciddi bir düşüş yaşayarak 10 bin 500 seviyesinin altına kadar geriledi. Birçok analist 10 bin 500 seviyesinin altına düşülmediği sürece bir sorun olmayacağını dile getiriyordu. Şimdi ise BTC’de neler yaşanacak bu konuda herkesin farklı fikirleri var.

Dünyanın en büyük kripto para birimi, son 24 saatte %9 oranında bir düşüşle uzun zamandır görmediği düşük bir seviyeye geriledi. U.Today’den Alex Dovbnya’ya göre bu Bitstamp borsasında, 2 Ağustos’tan bu yana görülen en düşük seviye. Bu düşüşle beraber yalnızca BitMEX borsasında 108 milyon dolardan fazla Bitcoin long pozisyonu tasfiye edildi.

Bir Başka Katliam Günü mü?

Vahşi ayılar, 2 Eylül’de yaşanan açgözlü borsa gidişatını hızlandırmayı başardı. Bu, Bitcoin’in Mayıs sonundan bu yana yaşadığı en büyük kayıplardan birisi. Kripto para lideri yükseliş trendine devam etmeden önce iki gün içinde 9 bin 800 dolardan 8 bin 800 dolara düşmüştü.

BTC önceki gün gözlerini 12 bin dolara çevirmiş ve ve çok kısa ömürlü bir rahatlama rallisinden sonra 11 bin 100 seviyelerine kadar gerilemişti.

Elde edilen verilere göre, Chicago merkezli CME Group tarafından sunulan Bitcoin vadeli işlemlerinin 1.1 milyar doları aştığı görülüyor, bu da kurumsal trader’ların short pozisyonu yakalamaya başladığını gösteriyor.

bitcoin btc icin kotu gunler mi geliyor

Yine de BTC hala 10 bin doların üzerinde el değiştiriyor.

Kazanın Arkasındaki İki Neden

Chainalysis’e göre, kripto para borsalarına Bitcoin girişlerini izleyenler için bu durum kesinlikle kendisini belli etmişti.

bitcoin btc icin kotu gunler mi geliyor 1

Acı veren gerileme, güçlenen ABD Doları Endeksi’ne (DXY) de bağlanabilir. Bugün 93’e yükselen rallide altın ve diğer değerli metaller baskın çıktı.

Piyasa Kıpkırmızı!

Yazının yazıldığı sırada CoinMarketCap verilerine göre kripto para piyasasına bulunan çoğu kripto para birimi kırmızı alanda yer alıyor.

Kripto para piyasasında yaşanan bu düşüşün sebebi olarak analistler, gündeme verilen anlık tepkileri öne sürüyor. Bithumb’a yapılan polis baskını, doların güç kazanması, siyasilerin açıklamaları gibi birçok detayın bu düşüşün temelinde yer aldığı dile getiriliyor.

Kısacası BTC ve diğer kripto para birimlerinin fiyatı düşmeye devam ediyor. Analistlere göre dün de belirttiğimiz gibi bu noktada 10 bin 250 dolarlık bölgenin yeniden test edilmesi muhtemel görünüyor. Kripto para birimi yazının yazıldığı sırada 10 bin 282 dolardan işlem görüyordu.

Birçok analist kritik bölgenin 10 bin 500 dolar olduğunu dile getirmişti. BTC bu seviyenin de altına düştü, bu nedenle fiyattaki aşağı yönlü hareketin devam edebileceği dile getiriliyor.

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner