Yükleniyor...

Apple ve Google’un Koronavirüs İzleme Uygulamasında Bir Hata Bulundu

Nisan ayında teknoloji devleri Apple ve Google; bir COVID-19 izleme çözümü geliştirmek için işbirliği yaptı.

apple ve google un koronavirus izleme uygulamasinda bir hata bulundu

Nisan ayında teknoloji devleri Apple ve Google; bir COVID-19 izleme çözümü geliştirmek için işbirliği yaptı. Bu çözüm, diğer telefonlara yakınlıkları takip etmek için otomatik olarak kişilerin kendi akıllı telefonlarını kullanıyor ve yakındaki birinin doğrulanmış bir teşhisi varsa kullanıcıları uyarıyor.

Bununla birlikte bu projede, bir kişinin başkalarına olan yakınlığını sürekli olarak otomatik olarak takip eden Apple ve Google telefonlarıyla ilgili korkuları körükleyebilecek bir sorun keşfedildi.

Serge Vaudenay (EPFL) ve Martin Vuagnoux (base23) Vimeo’da bir video yayınladı.

Videonun yaratıcıları Bluetooth LE tabanlı sistemin, birinin hareketlerini izlemek ve potansiyel olarak onları tanımlamak için kullanılabilecek küçük veriler bıraktığını keşfettiler.

“Böylelikle bu uygulamalar, SwissCovid uygulamasının kullanıcısını sürekli olarak izleyebilir. Bu 15 dakikadan fazla olmamalı.”

Sorunu ilk kez SwissCovid uygulamasında keşfederken, bu durumun Apple/Google çerçevesi kullanılarak oluşturulan diğer uygulamalarda çalıştığını doğruladılar. SwissCovid ile saldırı, test ettikleri sekiz uyumlu telefondan beşinde çalıştı.

SwissCovid uygulaması açık kaynaklıdır, ancak arkasındaki Google Apple Exposure Notification (GAEN) çerçevesi ve bu tür diğer pek çok uygulama kapalı kaynaklıdır ve dışarıdan gelenlerin onu düzeltme yolu yoktur. Videoda, Apple ve Google’ın çerçeve için bitmemiş bir kod parçacığı yayınlamasına rağmen, bunun gerçekten açık kaynaklı bir proje olmadığı, yani topluluğun kodu denetleyemeyeceği ve bunun gibi olası endişeleri ele alamayacağı anlamına geliyor.

Bazı geliştiriciler, COVID-19 semptom izleme uygulamalarını güvence altına almak için blockchain kullanmayı denedi. CoronaTracker gibi kullanıcıları denemek ve onlara yardımcı olmak için yapılmış daha küçük ölçekli uygulamalar var ve Kaliforniya milletvekilleri eyalet çapında bir blockchain odaklı izleme sistemi önerdiler.

Bununla birlikte hem Electronic Frontier Foundation (EFF) hem de American Civil Liberties Union (ACLU), potansiyel gizlilik sorunlarını gerekçe göstererek blockchain tabanlı bir sisteme karşı çıktı. EFF kıdemli personel avukatı Adam Schwartz Ağustos ayında “Kısacası, bu tasarı bir blockchain çözümü ve COVID-19 o kadar kolay çözülemeyecek bir problem” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner