Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ile Dolandırıcılık Yapanlara Dikkat! Evinizi, Arabanızı Kaptırmayın!

Bitcoin (BTC), son zamanlarda yaşadığı yükseliş ivmesiyle beraber daha çok insanın dikkatini çekmeye başladı.

bitcoin btc ile dolandiricilik yapanlara dikkat evinizi arabanizi kaptirmayin

Bitcoin (BTC), son zamanlarda yaşadığı yükseliş ivmesiyle beraber daha çok insanın dikkatini çekmeye başladı. Kripto para piyasasına her geçen gün daha çok yatırımcı giriş yaparken bu durumdan yararlanmak için pusuda bekleyen dolandırıcılar da var. Uzmanlar bu nedenle özellikle yeni yatırımcıları bu doladırıcılık çeşitlerine karşı dikkatli olmaya davet ediyor.

Konuyla alakalı DHA’ya açıklamalarda bulunan Blockhain Teknolojileri Uzmanı Dr. Bora Erdamar, insanların kazanç elde etme dürtüsüyle risk iştahlarının da arttığını dile getirdi. Erdamar, şu ifadeleri kullandı:

“Kazanç elde etmek isteyenlerin risk iştahı arttı. Kötü niyetli kişiler, dolandırıcılık için halkın ilgisini kötüye kullanıyor. Dünyada ve Türkiye’de güven oluşturmuş borsalar üzerinden işlem yapın. Bankadan kredi çekip evi ve arabayı satıp kripto para almak iyi değildir, sonu sonu hüsranla bitebilir.”

Bahçeşehir Üniversitesinden (BAU) BlockhainIST Merkezi Direktörü Öğr. Üyesi Dr. Bora Erdamar, kripto paralara yatırım yaparak kısa yoldan zengin olmak hayalleri kuran yatırımcıları yaşanabilecek dolandırıcılıklara karşı uyardı. Erdamar, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin merkeziyetsizdir, patronu yoktur. Kısa yoldan zengin olmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Bitcoin’in çok yeni ve riskli bir yatırım aracı olduğunu bilmek gerekiyor. Riskli bir yatırımın sadece yüksek getiri değil yüksek kayıp potansiyeli taşıdığının da altını çizmeliyiz.”

Erdamar: Başkalarının Söylediklerine Kanmayın

Erdamar, kripto para piyasasında yatırım yapmak isteyenleri uyarmaya devam ederek, şunları söyledi:

“Risk iştahı arttı. Bunu kurumlarda da görüyoruz. Önemli yatırım kuruluşları da portföylerinde kripto paralara yer veriyor. Kripto para alımı, satımı için hem Türkiye’de hem de dünyada saygınlığı oluşmuş belli başlı kripto para borsaları var, bu borsalar üzerinden işlem yapılmasını öneriyorum. Asla ve asla kişi olarak birilerinin bana şu kadar paranızı verin, sizin için şu kadar Bitcoin alırım, yüksek kazançla size geri öderim gibi söylemlere kanmayın. Ne yazık ki kripto para ekosisteminde potansiyel yüksek olduğu için kötü niyetli kişilerin dolandırıcılık için halkın ilgisini kötüye kullandığını görüyoruz.”

Erdamar, kripto para teknolojisinin daha da yaygınlaşmasıyla beraber halkın daha iyi yatırımlar yapmasını sağlayacak projelerin de gelişeceğini ve bu sayede bir denge sağlanacağını ifade etti. Erdamar, bilgiyle desteklenen ilginin yüksek olmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

Türkiye’de Kripto Paralarla İlgili Çalışma Grubu Kuruldu

Erdamar, Türkiye’de kripto paralarla alakalı olarak bir çalışma grubunun kurulduğunu öncelikle kripto paraların tanımının yapılması gerektini söyledi. Erdamar, son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paralarının tanımının yapılması gerekiyor. Emtia mı, menkul kıymet mi yoksa para olarak mı değerlendirilecek ya da bambaşka bir kategoride mi ele alınacak bunun tartışmaları devam ediyor. Benim görüşüm, kripto paraların kendi içerisinde bile çok fazla çeşidinin olması nedeniyle ayrı ayrı ele alınması lazım. Kripto paralar için aynı sepete konulup, toplu bir tanım yapılamaz. Kripto para ailesinin emtia veya menkul kıymete indirgenmesi sıkıntılara yol açacaktır. Konunun doğru anlaşılması, farklı bir kategori yapılıp, öyle regülasyonların ilerlemesi en önemli adım olacaktır.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner