Yükleniyor...

“Bitcoin (BTC) Küresel Olarak Tanınan Bir Para Birimi Olabilir mi?”

Ticaret efsanesi Peter Brandt, Bitcoin'in dünya çapında tanınan bir para birimi olup olamayacağını soruyor.

bitcoin kuresel olarak taninan bir kripto para birimi olabilir mi

Ticaret efsanesi Peter Brandt, Bitcoin’in dünya çapında tanınan bir para birimi olup olamayacağını soruyor. Emtia ticareti konusunda deneyimli olan Peter Brandt, son zamanlarda bir Twitter anketi yayınladı ve Bitcoin’in (BTC) merkez bankalarının yardım eli olmadan küresel olarak tanınan bir para birimi olup olamayacağını sordu.

14 bin 665 oyla, ankete katılanların yüzde 46.9’u durumun böyle olacağına inanıyor. Ancak, Brandt’ın kitlesinin büyük ölçüde Bitcoin savunucuları olduğunu belirtmek gerekir, bu da bu sonuçların çok da objektif olmadığını gösteren bir olgudur. Bununla beraber hali hazırda yazının yazıldığı saatten itibaren oylamanın bitmesine de 8 saat kaldı.

1976’da emtia ticaretine adım atan Brandt, kripto para birimine yaptığı sıcak yaklaşımlarla Twitter’da sürekli olarak takipçileriyle düşüncelerini paylaşıyor. Brandt, Bitcoin’de “süper bir boğa” olmasına rağmen, dünyanın en büyük kripto parasının geleceği hakkında sağlıklı bir dozda şüpheciliği de sürdürüyor. Brandt, Nisan ayında Bitcoin’i sorguladığını söylemişti.

Doların Geleceği Belirsiz

ABD Merkez Bankası enflasyon konusunda daha esnek bir duruş benimsemek üzereyken, doların geleceği dünyanın rezerv para birimi olarak her zamankinden daha belirsiz. Geçen ay, tüccar ayrıca Bitcoin’in ABD’nin yerini alabilecek formülsel bir küresel rezerv biriminin parçası olmayacağını söylemişti:

“Dünya, USD, JPY, CNH, EUR, CAD, AUD, GBP, Altın, Gümüş, Ham Petrol’den oluşan formülsel bir küresel rezerv birimini kabul edebilir. Bitcoin veya diğer kripto paralar bu sepetin bir parçası OLMAYACAKTIR.”

Bitcoin’in Kimliği

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, Bitcoin’i dijital altın olarak konumlandırırken, girişim kapitalisti Tim Draper, kripto kralının 2022 veya 2023’e kadar dünya para piyasasının yüzde beşini işgal edebileceğine inanıyor:

“Benim tahminim gerçekten de Bitcoin’in bir para birimi olarak dünya çapında %5 pazar payı elde etmesine yetecek kadar bir altyapı oluşturmaya dayanıyordu.”

Bitcoin, bir değişim aracı olabilecek imkanı elde edemeyecek kadar değişken olduğu için, benimsenmesi merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) tarafından da engellenebilir.

Bitcoin Fiyatında Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yazının yazıldığı sırada 11 bin 418 dolardan işlem görüyordu. BTC, son birkaç gündür düşüşe geçtiyse de dünden bu yana fiyat toparlanması yaşıyor. Analistlere göre şu anda BTC için tehlikeli bir durum yok.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner