Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Madencilik Zorluğu %16 Düşüş Yaşadı

Bitcoin madencilik zorluğu, ağın hash oranı Çin'in bitcoin madenciliği baskısı yorumundan önce bile önemli ölçüde düştüğü için Pazar günü sabaha doğru kayda değer bir düşüş yaşadı.

madencilik

Bitcoin madencilik zorluğu, ağın hash oranı Çin’in bitcoin madenciliği baskısı yorumundan önce bile önemli ölçüde düştüğü için Pazar günü sabaha doğru kayda değer bir düşüş yaşadı. 

Zincir üstü veriler, ağın madencilik zorluğunun 13 Mayıs’ta kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesine kıyasla %16’lık bir düşüş olan 685.440 blok yüksekliğinde 21.05 trilyona ayarlandığını gösteriyor. 

Bitcoin’in ortalama blok üretim aralığı, son madencilik zorluk ayar tarihi olan 13 Mayıs ile Çin Devlet Konseyi’nin Çin’deki Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerinde baskı yapılması gerektiğine dair yakın tarihli bir toplantıda yinelediği 21 Mayıs arasında 11.8 dakikaya yükselmişti.

Bu aralık, Bitcoin ağının amaçlanan blok başına 10 dakikalık üretim süresinden %18 daha hızlıydı, bu da 13 ile 21 Mayıs arasındaki ortalama hash hızının saniyede yaklaşık 147 exhash’e (EH/s) düştüğü anlamına geliyor.

Çin Devlet Konseyi’nin geçen hafta Cuma günü yaptığı açıklamanın ardından, yedi günlük hareketli ortalama hash oranı 150 EH/s seviyesinde nispeten sabit kaldı.

Daha önce bildirildiği gibi, Bitcoin’e bağlı bilgi işlem gücü, birkaç faktör nedeniyle 13 Mayıs’tan bu yana azaldı.

Bazı madenciler Kuzey Çin eyaletlerinden Sichuan’daki hidroelektrik merkezine göç sürecini başlatırken, Sichuan’daki elektrik santralleri bu yıl yağmurun gecikmesi nedeniyle madencilik çiftlikleri de dahil olmak üzere enerji yoğun sektörlere arzı sınırlandırıyor. Sonuç olarak, genel halktan, öncelik verilmesi gereken, artan bir elektrik talebi oldu. 

Sichuan hükümetinin, Devlet Konseyi’nin Bitcoin madenciliği faaliyetlerini azaltma konusundaki üst düzey politika sinyaline tepki verip vermeyeceği ilerleyen dönemde belli olacak. 

Sichuan hükümeti, enerjinin çoğunlukla fosil yakıta dayalı olduğu İç Moğolistan’daki benzerlerinden farklı olarak, basit bir yasağın yerel hidroelektrik ekonomisi üzerindeki etkisinin ne olacağını anlamak için önümüzdeki hafta bir seminere ev sahipliği yapacak.

Bununla birlikte bazı Çinli Bitcoin madencileri, gelecekteki düzenleyici belirsizliklere karşı korunmak amacıyla ekipmanlarını Çin dışına taşımak için denizaşırı enerji kapasiteleri arıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner