Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Madencilik Zorluğunda Tarihin En Büyük Düşüşü Gerçekleşti

Bitcoin ağı, hash oranındaki büyük düşüşe uyum sağladığından ağın madencilik zorluğu %27.

bitcoin btc madencilik zorlugunda tarihin en buyuk dususu gerceklesti

Bitcoin ağı, hash oranındaki büyük düşüşe uyum sağladığından ağın madencilik zorluğu %27.9 düştü. Bu, ağın 2009’da hayata geçmesinden bu yana madencilik zorluğundaki en büyük düşüşü temsil ediyor. 

Bitcoin ağı, madencilik zorluk seviyesini her 2.016 blokta, yani kabaca iki haftada bir günceller. Bu, dalgalanan bir hash oranına rağmen blokların her on dakikada bir üretilmesini sağlamak için tasarlanmıştır.

13 Haziran’daki önceki ayarlamadan bu yana, Bitcoin’in yedi günlük hareketli ortalama hash oranı 136.47 EH/s’den 85 EH/s’ye düştü. Bu %35’lik bir düşüş anlamına geliyor. 

Bu, büyük ölçüde Çin’deki Bitcoin madenciliğine yönelik baskılardan kaynaklandı ve bu da operasyonlar başka yerlerde madencilik dostu yerler aradıkça hash oranının göç etmesine neden oldu. Bu rekor düşüş, bir hafta önce tahmin edilenden çok daha yüksek bir oranda gerçekleşti.

Bu düşük hash oranı, kalan hash gücü yüksek zorluk seviyesine ayak uyduramadığı için daha yavaş bir blok üretim oranına yol açtı. Son iki hafta boyunca, ortalama olarak neredeyse her 13.9 dakikada bir blok üretildi. Bu olması gerekenden çok daha yüksek bir zaman dilimi.

Hatta 1 Temmuz’da, bir blok oluşturmak için geçen süre 129 dakikayı buldu. Bu 2011’den bu yana bir blok oluşturmak için geçen en uzun zaman oldu. Ancak burada blok sürelerindeki doğal varyans da dahil olmak üzere birden fazla faktörün devreye girdiğini belirtmekte fayda var.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner