Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Madencilik Zorluğundaki Artışa Rağmen Madenci Kârları Yüksek Kaldı

Madencilerin yeni Bitcoin blokları bulması ve ödüller kazanmasının ne kadar zor olduğunu gösteren bir metrik olan Bitcoin madencilik zorluğu, iki hafta önceki %13'lük çarpıcı artışından sonra küçük bir sıçrama gördü.

bitcoin btc madencilik zorlugundaki artisa ragmen madenci karlari yuksek kaldi

Madencilerin yeni Bitcoin blokları bulması ve ödüller kazanmasının ne kadar zor olduğunu gösteren bir metrik olan Bitcoin madencilik zorluğu, iki hafta önceki %13’lük çarpıcı artışından sonra küçük bir sıçrama gördü.

Salı günü TSİ 03:05’te, birkaç maden sahasının verilerine göre iki haftada bir ayarlanan madencilik zorluğu 699551 bloğunda %4.5 artış kaydetti. “Zorluk”, Bitcoin madenciliği için gereken kaynak miktarının göreceli ölçüsünü ifade eder. Bu ölçüm, belirli bir zamanda ağ tarafından tüketilen güç (veya üretilen “hash oranı”) miktarına bağlı olarak yukarı veya aşağı ayarlanır. Bitcoin’in protokolü, yeni blokların sabit bir oranda çıkarılmasını sağlamak için zorluk seviyesini her 2.016 blokta bir veya kabaca iki haftada bir ayarlayacak şekilde ayarlanmıştır.

Madencilik zorluğu, madenciliğe ayrılmış büyük miktarlardaki mevcut bilgi işlem kaynaklarının yanı sıra madenciler arasında yeni bloklar bulmak için daha fazla rekabet tarafından yönlendirildiğinden, Bitcoin madenciliği daha maliyetli hale geliyor. Bununla birlikte, madencilere ve madencilik havuzu operatörlerine göre, Bitcoin’in son boğa koşusu artan maliyetleri dengeledi ve Bitcoin madenciliğini oldukça karlı hale getirdi.

Prag merkezli Bitcoin madenciliği şirketi Slush Pool’da araştırmacı olan Daniel Frumkin, “Fiyat zorluktan daha hızlı artıyor” dedi. Frumkin, iyi haber şu ki, fiyat artıyor, bu da BTC bazında gelir düşse de fiat’taki madencilik gelirinin sabit kaldığı anlamına geliyor, diye ekledi. 

bitcoin btc madencilik zorlugundaki artisa ragmen madenci karlari yuksek kaldi
Kaynak: miningpoolstats.stream

Temmuz ayı sonlarında Bitcoin fiyatı, Çin’in kripto varlık alım satımı ve madenciliği üzerindeki baskısından kurtulmuş gibi görünüyordu. Bitcoin 20 Temmuz’da 30.000 doların altına düştükten sonra geçen hafta tekrar psikolojik direnç seviyesi olan 50.000 doları kırmayı başardı. 

Fiat para birimi cinsinden Bitcoin madenciliği gelirinin bir ölçüsü olan hash fiyatı, 2019 yazındaki ayı piyasasında dibe vurmuştu. Seattle merkezli madencilik şirketi Luksor’un CEO’su Nick Hansen’e göre madencilik operasyonlarındaki marjlar o zamandan beri %80’in üzerinde artış gösterdi.

Bitcoin’in son boğa koşusunun yanı sıra rekor gelir marjı, kısmen Çin Devlet Konseyi’nin yerel makamlara Mayıs ayında kripto varlık madenciliği sitelerini kapatma emri vermesinden kaynaklanıyor. Bu kapatma, Çin’de yaklaşık bir milyon madencilik makinesinin kullanımdan kaldırılmasıyla sonuçlandı. Ancak, yeni bloklar bulmak için rekabet eden madencilerin alanı aniden daraldıkça, Çin dışında çevrim içi kalabilen madenciler kendilerini çok daha başarılı ve karlı buldular.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner