Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Tutan Adres Sayısı Yeni Bir Rekor Kırdı

Artık Bitcoin (BTC) tutan adres sayısı her zamankinden daha fazla.

btc 3

Artık Bitcoin (BTC) tutan adres sayısı her zamankinden daha fazla. Parabolik bir oranda büyümeye devam ettikten sonra, içerisinde Bitcoin bulunan adreslerin sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 36.896.000’i aştı. Glassnode’dan alınan verilere göre, bu rakam önceki gün ise yaklaşık 36.770.000’e düştü.

Bitcoin, kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisinin giderek daha yaygın hale gelmesi sayesinde yeni zirvelere ulaştığı için bu, kripto pazarı için açıkça harika bir haber haline geldi. Şimdi, kripto paralara her zamankinden daha fazla kurumsal ve perakende ilgi var. Bu da yeni zirvelerin belirlenmesinin sadece an meselesi olduğunu gösteriyor. Peki bu bir yükseliş sinyali mi?

Rakamlara bir göz atalım. Bitcoin’in son boğa koşusunun zirvesinde, toplam 28 milyon aktif, sıfır olmayan BTC adresi vardı. Bitcoin fiyatı 19.000 dolarlık yüksek seviyelerden 6.000 dolara düştüğünde, bu rakam yaklaşık 7 milyon veya %25 oranında keskin bir şekilde azaldı.

glassnode studio bitcoin number of addresses with a non zero balance 2

Ancak garip bir şekilde, o zamandan beri iki değişken arasında net bir ilişkiden bahsetmek mümkün olmadı. Büyük kripto para biriminin fiyat seviyelerinde dalgalanmaya devam ederken, sıfır olmayan adreslerin sayısı sadece istikrarlı bir şekilde artmaya devam etti. Dahası, Bitcoin 12 Mart 2020’de %50 düştüğünde, sıfır olmayan toplam adres sayısı yine arttı.

İncelenen iki zaman dilimi arasındaki temel fark, Bitcoin’in artık sadece niş bir yatırım olmamasıdır. Statistica’ya göre dünyadaki kripto ATM sayısı 2018’den bu yana %750 arttı. Yalnızca bu yıl, fintech devleri Square ve Paypal, Microsoft gibi büyük şirketlerin Bitcoin’i geçerli bir ödeme şekli olarak kabul etmesiyle kripto ödemelerini kolaylaştırmaya başladı.

Geçmiş veriler, sıfır olmayan adreslerin sayısının artık 2017’nin sonlarından ve 2018’in başlarından bu yana BTC’nin fiyat hareketinin bağımlı bir değişkeni olmadığını gösteriyor. Bu nedenle, toplam adreslerdeki artışın doğrudan Bitcoin yükselişine eşit olmayacağı sonucuna varabiliriz. Yine de cüzdan sayısındaki güçlü artış, Bitcoin’in büyümek için çok daha fazla alana sahip olduğunu gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner