Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Sert Düşüyor! Düşüşün Nedenleri Ne?

Bitcoin geçtiğimiz haftalarda başladığı yükselişini bu haftasonu da sürdürdü.

bitcoin btc ve ethereum eth sert dusuyor dususun nedenleri ne

Bitcoin geçtiğimiz haftalarda başladığı yükselişini bu haftasonu da sürdürdü. 20.000 dolar seviyesinin ardından güçlü bir yükseliş trendine giren ve 25.000 dolar seviyesi ile yükselişine ivme kazandıran lider altcoin, bu hafta sonu 34.500 dolar seviyesine kadar yükselerek yeni bir ATH belirledi.

Lider altcoin Ethereum (ETH) da geçtiğimiz haftalarda sert bir yükseliş trendine girmişti. Birçok analist, Ethereum’un Bitcoin karşısında ezildiğinden ve Bitcoin’in Ethereum’un yükselişini gölgelediğinden bahsetmişti. Ancak dün Ethereum, yukarı yönlü sert bir kırılma gerçekleştirdi ve önce 800 dolarlık daha sonra ise 900 dolarlık direnç seviyelerini kırmayı başardı. Günün ilk saatlerinde 1000 dolar seviyesini de aşarak toplulukta büyük bir heyecana neden oldu.

Geçtiğimiz saatlerde Bitcoin ve Ethereum sert bir düşüş yaşadı. Kazanımından yaklaşık 6000 dolar silen Bitcoin, yayın saati itibariyle 29.270 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum da benzer şekilde, yaklaşık 200 dolar silerek 930 dolar seviyesine geriledi. Peki düşüşün arkasınlar neler var?

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Neden Düştü?

Kripto para analistlerinden Joseph Young, Asya’daki balinaların yoğun Bitcoin satışları ve agresif alışların olmaması nedeniyle Bitcoin’in sert bir düşüş yaşadığını düşünüyor. Analist şu ifadeleri kullandı:

“Asya’daki balinalar muhtemelen son birkaç saat içinde yoğun bir şekilde $BTC satıyor.

– Bithumb’a 3.001 BTC (yaklaşık 100 milyon) yatırım
– …agresif alıcı talebi yok

Vadeli işlemler piyasası aşırı ısınmış ve aşırı kalabalık.”

Birçok analist, Bitcoin’in 20.000 dolar seviyesini aşmasının ardından, sert bir düzeltme yaşanması gerektiğini ifade ediyordu. 30.000 dolar seviyesine ulaşılması ile birlikte, düzeltme yorumları da artmaya başladı. Söz konusu düşüş, beklenen düzeltme olabilir.

Lider altcoin Ethereum, yükseliş ve düşüşlerde Bitcoin’i takip ediyor. Bitcoin’in sert düşüşü, Ethereum’un da kayda değer oranda geri çekilmesine neden olmuş olabilir.

Bununla birlikte, geleneksel piyasaların açılması ile birlikte akışın bu piyasalara kayması da Bitcoin ve Ethereum’un düşüşünde önemli bir etkiye sahip görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner