Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Piyasası Neden Düşüş Yaşadı?

Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasası bu sabah erken saatlerde ciddi bir düşüş yaşadı.

bitcoin kripto para dusus

Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasası bu sabah erken saatlerde ciddi bir düşüş yaşadı. Lider kripto para birimi BTC, 51.000 dolar seviyesine kadar geri çekilse de daha sonra fiyat toparlanmaya başladı. Bitcoin ile beraber birçok önemli altcoin’de de aynı düşüşler yaşandı. Peki bunun sebebi ne? Analistler birçok farklı durumun bu düşüşe neden olabileceğini ifade ediyor.

Çin’de Yaşanan Elektrik Kesintisi

Analist Willy Woo’ya göre Çin’de yaşana elektrik kesintisi, Bitcoin’in hashrate’inde sert bir düşüşe neden olmuş olabilir. Woo, hashrate ve Bitcoin fiyatının birbiriyle bağlantılı olduğunu dile getirerek düşüşün sebebinin bu olay olabileceğini açıklıyor.

Fakat Willy Woo, sonradan hashrate’in normal seviyesine döndüğünü belirtti. Fiyatta toparlanma olsa da net bir yükselme henüz yaşanmadı.

ABD Kaynaklı Dedikodular

Sabah da haberini verdiğimiz gibi, bir profil tarafından atılan tweet’in panik havası yaratarak düşüşe neden olmuş olabileceğine dair iddialar var. FXHedge adlı hesabın iddiasına göre ABD Hazinesi birkaç finans kurumunu kripto para aklama ile suçladı. Bu dedikodunun kripto para piyasasında hasara yol açmış olabileceği ifade ediliyor.

Türkiye’nin Kısıtlama Kararı

Bilindiği üzere Türkiye’de Resmi Gazete’de yayınlanan bir yönetmelikle kripto paraların ödemelerde doğrudan ya da dolaylı olarak kullanılmasının önüne geçildi. Bu ilk gün panik havası yaratmış olsa da daha sonraki düşüşlerin kaynağı olarak nitelendirilebilecek bir şey olmayabilir. Keza kripto para topluluğu da bugünkü düşüşün bu konuyla ilgili olmayabileceğinin üzerinde duruyor.

Fakat yabancı basın bu konunun da etkisinin olduğunu düşünüyor. Olayın yaşandığı gün bazı haber sitelerinin düşüşle Türkiye’deki kısıtlama kararını ilişkilendirdiğini sizlere bildirmiştik.

“Silkelemek İstiyorlar”

Öte yandan Binance CEO’su Changpeng Zhao, düşüşün ilk saatlerinde herkese “Hodl” çağrısı yaptı. CZ, “Sizi silkelemek istiyorlar” dese de bunu kimlerin istediğini açıklamadı. Willy Woo ise yaşanan durum dipten satın alma fırsatı olarak gördüğünü dile getirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner