Yükleniyor...

Bitcoin bugün düşüş yaşadı: Peki düşüşün sebebi ne?

Lider kripto para birimi, Fed'in şahin politikası ve GBTC'den yaşanan büyük çıkışlar sebebiyle art arda üç gün düşüş eğiliminde yer aldı.

Bitcoin bugün düşüş yaşadı Peki düşüşün sebebi ne

Lider kripto para birimi, Fed’in şahin politikası ve GBTC’den yaşanan büyük çıkışlar sebebiyle art arda üç gün düşüş eğiliminde yer aldı.

Cointelegraph’ın verilerine göre Bitcoin, 1 Şubat’ta yaklaşık 1,8’lik bir düşüşle 41.860 dolar seviyesine kadar geriledi. Yaşanan bu düşüş, varlığın fiyatının 43.850 dolarlık kritik direnci aşamaması nedeniyle meydana gelen düzeltmenin bir parçası oldu.

Fed’in faiz kararı

BTC, Fed’in faiz oranlarını sabit tutmasının ardından değer kaydetti.

Faiz kararının ardından Fed başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalar, mart ayında bir faiz indirimi yaşanacağına dair umutların azalmasına neden oldu. Powell, enflasyonun sürekli düşeceğine dair bir güven oluşmadığı müddetçe faiz indirimine gidilmeyeceğini vurguladı.

Fed’in şahin politikası, Bitcoin gibi riskli varlıklar için olumsuz bir durum olarak biliniyor. Faiz oranlarının yüksek kalması, kripto para gibi varlıklara yapılan yatırımların azalmasına neden oluyor.

GBTC çıkışları sürüyor

Grayscale’in 11 Ocak’ta spot Bitcoin ETF’e dönüştürülen GBTC ürünü ile batık kripto para borsası Mt. Gox’tan binlerce BTC çıkma ihtimali, piyasalarda bir FUD oluşmasına zemin hazırladı.

ABD hükümeti tarafından 26 Ocak’ta yapılan duyuruya göre, 120 milyon dolar değerindeki 2.934 BTC satışa sunulacak.

Bununla birlikte BlackRock ve Fidelity gibi ETF ihraççılarının ürünlerinin performansı, satış baskınının bir kısmını absorbe etmeyi başardı.

Madenciler, varlıklarını satıyor

Madencilerin adreslerinde tutulan BTC’lerde de düşüş olduğu belirtiliyor. Madenciler, ETF öncesinde olduğu gibi ETF’lerin piyasaya sürülmesinin ardından da Bitcoin satıyor.

Operasyonel maliyetlerin artması, nisan ayındaki yarılanma ile ödüllerin azalması da madencilerin daha fazla satış yapmasını tetikleyebilir.

Teknik veriler ne söylüyor?

BTC’dek fiyat düzeltmesi, grafiklere bakıldığında alçalan bir trend çizgisi ile 44.000 dolar civarında yatay seviyede meydana gelen direnç birleşiminde başladı. Alçalan trend çizgisi, grafikte de görüleceği üzere düşen kanalın bir parçası konumunda.

btc fiyati

Grafiğin alt kısmında yer alan ve son iki günü gösteren hacim çubukları, işlem hacminde önemli bir artış yaşanmadığını gösteriyor. Bu, fiyat hareketinin arkasında güçlü bir inanç olmayabileceğini ve dolayısıyla Bitcoin’in 50 günlük EMA’sının 41.920 dolar yakınında tutunabileceği anlamını taşıyor.

Verilere bakıldığında, önümüzdeki günlerde Bitcoin’in 44.000 dolar seviyesine ulaşma ihtimali de bulunuyor.

Aksi bir senaryoda, fiyat kararlı bir şekilde 50 günlük EMA’nın altına gerilerse, alçalan kanalın 35.975 dolar yakınındaki 200 günlük EMA (mavi) dalgasına denk gelen alt trend çizgisine doğru gerileme olasılığı da yüksek olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner