Yükleniyor...

Bitcoin, destek seviyesini savunmayı sürdürüyor

Bitcoin'in geçtiğimiz ay tanık olunan boğa momentumunu sürdüremedi ve varlığın geleneksel finans ürünleriyle olan korelasyonu önemli bir şekilde arttı.

btc 55

Bitcoin’in geçtiğimiz ay tanık olunan boğa momentumunu sürdüremedi ve varlığın geleneksel finans ürünleriyle olan korelasyonu önemli bir şekilde arttı.

Bitcoin fiyatı, 41.960 dolara doğru düşmesinin ardından yeniden yükselerek kendisini 43.000 doların üzerine atmayı başardı.

Lider kripto para, 41.800 dolarlık destek seviyesinin son bir ayda altıncı kez test edildiğine tanık oldu. Trader’lar, bu hareketin bir yükseliş işareti olup olmadığını sorguluyor.

btc 2

Analisler, 12 Ocak’ta varlığın yaşadığı yüzde 9,1’lik düzeltmeyi madencilerin gerçekleştirdiği çıkışa bağlıyor.

Yatırımcılar, son altı ayda hash rate’in yüzde 44 oranında artması sebebiyle, madencilerin varlıklarını elden çıkarmaya başlayacağından endişeleniyor.

CoinShares’in madencilik faaliyetlerine ilişkin hazırladığı rapora göre, yarılanmanın ardından analizi yapılan 14 şirketin yalnızca 5 tanesinin kâr elde etmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle trader’ların endişelenmek için mantıklı sebepleri olduğu görülüyor.

Korelasyonda artış

İlginç bir şekilde hem dolar hem S&P 500 vadeli işlemleri hem de altın aynı dönemde yüzde 0,5’lik bir artış kaydetti. Aslında Bitcoin altın ve borsa ile olan son 50 günlük korelasyonu geçtiğimiz ay daha yüksek bir seviyede yer alıyordu.

Veriler zaman içinde değişkenlik gösterse de elde edilen son veriler, makroekonomik koşulların geleneksel varlıkları ve Bitcoin’i oldukça yakın bir şekilde etkilediğini ortaya koydu.

btc 124

ABD’de TÜFE’nin, kasım ayında yüzde 3,4’lük artış yaşaması, büyük endişeye sebep oldu. Yatırımcılar bu nedenle sabit getirili yatırımlara yöneldi.

Lider kripto para, yazı kaleme alındığı sırada, Bitstamp verilerine göre 43.087 dolar üzerinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner