Yükleniyor...

Bitcoin, Dikkatleri Üzerine Çekiyor

2009 yılında ilk çıkan kripto para olan Bitcoin, sektöre liderlik yapmaya devam ediyor.

binance icerik

2009 yılında ilk çıkan kripto para olan Bitcoin, sektöre liderlik yapmaya devam ediyor.

Yatırımcıların dikkatle takip ettiği Bitcoin’in, 2022 yılında yaşadığı yaklaşık yüzde 60 kayıptan sonra bu yıl toparlanma süreci geçireceği tahmin ediliyor. Bu beklentiyi doğrularcasına geçtiğimiz hafta, Bitcoin 30.000 dolar seviyesini gördü. Bitcoin, yeni haftaya ise düşüşle başlamıştı. Bitcoin’i takip eden kullanıcılar, ağırlıklı olarak Binance’i tercih ediyor. Binance, takip edilen uluslararası kripto para borsaları arasında yer alıyor. Bireysel yatırımcıların da kripto paranın fiyatını bu platform üzerinden takip ettikleri görülüyor.

Bitcoin, Günden Güne Benimseniyor

Dijital bir devrim olarak kabul edilen Bitcoin, elektronik para olarak ortaya çıktı. Bitcoin ile işlem yapmak için bankaya ya da finans kurumlarına ihtiyaç duyulmaması önemli bir etmen olarak dikkat çekiyor. Bitcoin’de işlemler, online olarak yapılır ve anlık olarak sonuçlanıyor.

İşlemlerin yapılması sırasında ise yüksek komisyonların ödenmesine gerek duyulmuyor. Eşler arasındaki işlemler, aracıya gerek duyulmadan yapılabiliyor. Bu özelliği ile de Bitcoin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaya başladı. Bitcoin işlemlerinin şeffaf yapılması ve sansürlenememesi önemli bir özelliği olarak dikkatleri çekmektedir. Tüm bu süreçlere bakıldığında merkeziyetsiz yapısı ile lider kripto para dikkatleri üzerine çekiyor.

Binance Gibi Mecralarda Türk Lirası ile BTC Alınabiliyor

BTC fiyatı uluslararası borsalarda dolar üzerinden belirleniyor. Bunun yanında her ülkenin kendi para birimini kullanarak da Bitcoin alınması mümkün olabiliyor. Türk yatırımcılar, Binance aracılığıyla BTC fiyatını öğrenebiliyor veya satın alabiliyor. Bu süreçlerde, 1 Bitcoin’in TL üzerinden karşılığı belirleniyor. Bu sayede, yatırımcıların da yatırımlarını istedikleri miktar ile yapmaları mümkün olabiliyor.

1 Bitcoin kendi içinde satoshi denilen birimler bulundurur. 1 satoshi ise 1 Bitcoinin 0.00000001’i kadardır. Bu şekilde küçük birimlere ayrılıyor olması neticesinde birçok insan tarafından kullanılabiliyor.

BTC fiyatı ilk çıktığı yıldan itibaren yükseliş ve düşüşler ile değişken bir yapıya sahip olmuştur. Bundan dolayı da yatırımlar yapılmadan önce fiyat grafiklerinin takip edilmesi gerekir. Aynı zamanda finans uzmanlarının da değerlendirmelerinin takip edilmesi doğru kararın verilmesinde yararlı olmaktadır. SkyBridge Capital kurucusu Anthony Saramucci, olumlu tahminleri ile dikkatleri çekiyor. Saramucci’nin tahmini, Bitcoin’in 50.000 dolar olması ve ilerleyen yıllarda ise 100.000 dolar olması yönünde.

Binance Gibi Mecralarda Güncel BTC Fiyatı Takip Edilebiliyor

BTC fiyatının ilerleyen günlerde ne olacağı oldukça merak ediliyor. Bitcoin fiyatını takip etmek için Binance gibi uluslararası kripto para borsaları tercih ediliyor. Bitcoin’de, stabil olmayan fiyat nedeniyle anlık olarak değişiklikler gözlemlenebiliyor. Binance, BTC fiyatını, dakikalık, saatlik veya aylık denklemlerde takip ve analiz etme seçenekleri sunuyor. Bu takip işlemini Binance, hem mobil cihazlarda hem de web tarafında kullanıcılarına sunuyor.

Bitcoin’de, 2022 yılı içinde yaşanan düşüş 2023 yılında yükseliş trendine dönüştü. Bunun yanında, özellikle son bir ay içinde oluşan iniş ve çıkışlar ile yatırımcıların kararsızlıkları devam ediyor. Pek çok yatırımcı, 2021 yılında 69.000 seviyesini gören Bitcoin için aynı seviye tekrar görülebilir mi sorusunun cevabını öğrenmek istiyor. Yatırımcılar bu konuda karar vermek için uzman görüşlerini araştırırken, ortaya çıkan görüşlerin farklı olması dikkat çekiyor.

Binance Gibi Mecralar Aracılığıyla BTC Grafiği İncelenebiliyor

BTC fiyatı yükselir ve yeni bir boğa piyasası yaşanır mı konusunda karar vermek için grafiklerin takip edilmesi gerekmektedir. Binance gibi uluslararası kripto para borsaları yatırımcılar için BTC günlük fiyat grafiğinin yanında haftalık ve aylık grafiklerini de paylaşmaktadır.Bu grafiklerin dikkatle takip edilmesi yararlıdır.

Ayrıca dünyada yaşanan ekonomik ve politik gelişmelerin de takip edilmesi gerekir. Globalleşen dünyada tüm finansal değerlerin birbiri ile etkileşim içinde olmaları kaçınılmazdır. Aynı zamanda dünyada yaşanan politik ve ekonomik gelişmelerde lider kripto paranın fiyatında oluşan değişiklikleri etkilemektedir.

Yatırımcıların da takip ettiği gibi, nisan ayı BTC fiyatında iniş ve çıkışlar devam ediyor. Fiyatı konusundaki bu bilinmezlik karşısında iyimser uzman görüşleri yeni bir boğa piyasasına hazırlanılmasını önermektedir. Kötümser uzman görüşleri ise ayı piyasası başlamasının yakın olduğunu belirtmektedir. Uzmanların birbirinin tam aksi olan bu görüşlerinin yanında BTC iner mi çıkar mı karar vermeden önce 2021 yılındaki zirvesinden çok uzakta olduğu unutulmamalıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner