Yükleniyor...

Bitcoin’de düşüş geldi: Tasfiyeler yıktı geçti!

Bitcoin'in (BTC) 63 bin 600 doları test etmesiyle beraber vadeli işlemler ağır bir darbe aldı, likidasyon verilerilerine dair ayrıntılar nedir?

tasfiye likidasyon bitcoin

Bitcoin’in (BTC) 63 bin 600 doları test etmesiyle beraber vadeli işlemler ağır bir darbe aldı, likidasyon verilerilerine dair ayrıntılar nedir?

ATH yaptıktan sonra düşüşe geçen BTC, kısa sürede 65.000 doların altında sarktı. Kısa vade için kritik bir seviye olan 65.000 doların kaybı, doğrudan 63.600 dolara bir hareket getirdi. Bu gelişmeyle beraber long yönlü vadeli işlemerde likidasyonlar gözlemlendi. Piyasadaki volatilite devam ederken tasfiye verilerinde son durum nedir?

Bitcoin likidasyon

Yükselişe inanan yatırımcıların büyük bir kısmı likidasyona uğradı!

Coinglass’ın paylamış olduğu verilere göre son 24 saatte 225.361 yatırımcı tasfiye oldu. Tasfiye miktarı ise 529,75 milyon dolara ulaştı. Bu miktarın 443 milyon dolarlık kısmını long, 86,75 milyon dolarlık kısmını ise short yönlü işlemler oluşturdu. Tek bir işlemde yaşanan en büyük kayıp ise OKX borsasında ETH/USD paritesinde 7,31 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Borsalara ait verilere baktığımızda ise Binance, OKX ve Bybit ilk sıralarda geldi. Binance 212,61 milyon dolar, OKX 176,77 milyon dolar ve Bybit ise 70,92 milyon dolar likidite topladı. Binance’te tasfiye olan işlemlerin yüzde 83,04’ünü long yönlü pozisyonlar oluşturdu. Şaşırtıcı bir veri ise Bitfinex’ten geldi. Bitfinex’teki tasfiyelerin yüzde 94,66 ile çok büyük bir kısmını yükselişe dair işlemlerden geldi.

likidasyon tasfiye

Tasfiye verilerinin yerinden oynamasıyla beraber pek çok kripto yatırımcısı paniğe kapıldı. Halving öncesi BTC’nin düzeltme vermesi her ne kadar olumsuz yorumlansa bazı kesimler bu düşüşlerin sağlıklı olduğuna inanıyor.


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner